user
e
sv

Minyatür çipler sayesinde tükürükleriniz ve dişleriniz bile izlenebilir olacak!

278 okunma — 15 Mart 2023 22:28
Gelişen teknoloji sayesinde ağız bakımınız hiç olmadığı kadar iyi olacak. Küçük çiplerin yaygınlaşmaya başladığı dönemler sağlık gelişmeleri açısından çok iyi sonuçlar doğurabilir. İşte detaylar.

Efsanevi yarı iletken tasarımcısı ve üreticisi olan Silicon Labs, dişe monte edilebilen tükürük teşhis sensörü için kullanılacak olan çok küçük bir çip tasarladıklarını duyurdu. Cihaz, diş hekimleri ve klinikler tarafından, 1.000 fazla sağlık durumunu test etmek için tükürük ile önemli verileri toplayabilecek.

Küçük çipler hayat kurtaracak

Silicon Labs, xG27 Bluetooth SoC ailesinin her ikisini de ARM Cortex M33 işlemci üzerine kurulu ve en küçük IoT cihazları için tasarlanmış olan BG27 ve BB50 mikrodenetleyici birimlerini barındırıyor. Birinci çip Bluetooth bağlantısı için kullanılırken, ikinci çip ise Zigbee ve diğer tescilli protokolleri desteklecek.

Çipler, yaklaşık 2 numaralı kurşun kalem ucunun genişliği olan 2 mm kare ile standart 2 numaralı kalemin genişliğinden daha az olan 5 mm kare arasında değişiyor. Silicon Labs, The Verge’e yaptığı açıklamada dünyanın en küçük Bluetooth çipi olmayı yalnızca “milimetrenin kesirleri” kadar kaçırdıklarını açıkladı.

Gelişen çip teknoloji artık ağızlarımızda kullanılabilecek!

BG27, tükürük teşhisi için dünyanın ilk giyilebilir sensörünü yaratan tıbbi cihaz üreticisi Lura Health tarafından şu anda kullanılmakta. Cihaz, azı dişine yapıştırılmış akıllı braket veya akıllı bant şeklinde kullanılıyor (Yukarıdaki resimde görmek mümkün). Cihazlar aylarca giyilebiliyor. Alternatif olarak cihaz, günde 18 saat takılan akıllı tutuculara ve plaklara da yerleştirilebilmekte.

Sensörler sürekli olarak tükürükteki analitleri ölçerken, Bluetooth Low Energy ile bir akıllı telefona gerçek zamanlı sağlık verilerini gönderebiliyor. Veriler sayesinde ortaya çıkarılabilecek olası sağlık sorunlarını bir doktorla paylaşabileceksiniz.

Lura Health, sensörünün klinik denemelerini henüz yeni bitirdi. Şirket bu cihazın *FDA‘nın şartlarından geçmeye hazır olduğunu söylüyor. Geçerse, cihaz 12 ila 18 ay içinde kullanılabilir hale gelecek.

*FDA: ABD Sağlık Bakanlığına bağlı; gıda, gıda takviyeleri, ilaç, biyolojik medikal ürünler, kan ürünleri, medikal araçlar, radyasyon yayan aletler, veteriner aletleri ve kozmetiklerden sorumlu büro.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/bilim-teknik/minyatur-cipler-sayesinde-tukurukleriniz-ve-disleriniz-bile-izlenebilir-olacak-6411a923acd1d101c33a5c65
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli