BMC Savunma, askeri zırhlı araç ailesinin en küçük üyesi Amazon 4×4 yenilenen versiyonuyla IDEX Uluslararası Savunma Fuarı ve Konferansı’nda görücüye çıktı.

BMC Savunma Sanayi Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Altınhan, Amazon 4×4 zırhlı araç ile ilgili çeşitli bilgiler verdi.

Amazon’un, yurt içinde ve dışında şu ana kadar görevini başarıyla icra ettiğini belirten Altınhan, şu ifadeleri kullandı:

Sahadan gelen geri bildirimler doğrultusunda bazı iyileştirmeler yaptık. Özellikle aracın taşıma kapasitesini artırdık, üzerindeki elektronik yazılımları artırdık. Gösterge paneli tümüyle elektronik hale geldi.

Ergonomiyi geliştirdik, bakım ve idamesini geliştirdik. Yeni bir yüz yaptık. Daha keskin, güçlü bir görünüşe kavuştu. Dosta güven, düşmana korku verecek hale geldi. Bir de iç ergonomisini değiştirdik. Şu anda çok daha ergonomik hale geldi.

Yeni tasarımın test sürecine ilişkin bilgi de veren Altınhan, iç testlerin tamamlandığını ve kritik testlerin geride kaldığını söyledi.

Gücünü 360 beygir motordan alan Amazon 4×4, 800 kilometre menzile ulaşıp, saatte 110 kilometre hıza çıkabiliyor. Azami yüklü ağırlığı 16 ton olan araç, 7 personelle görev yapıyor.

Balistik, mayın ve el yapımı patlayıcı korumasına sahip Amazon 4×4, uzaktan komutalı silah istasyonuyla caydırıcılık sağlıyor.

Araçta, yangın söndürme ve iklimlendirme sistemleri, soğuk iklim paketi, patlak gider, merkezi lastik şişirme sistemi gibi standart donanımlar bulunuyor.

Araçta, kendini kurtarma vinci, siren anons sistemi, sis havanı, iç konuşma sistemi gibi görev donanımları da yer alıyor.