user
e
sv

Büyük iddia: İnternette sızan Togg fiyatı gerçek mi?

369 okunma — 13 Mart 2023 14:32

Geçtiğimiz yıl ekim ayında Gemlik tesisinde düzenlenen etkinlikte Türkiye’nin yerli ve milli ilk elektrikli otomobili olan Togg C-SUV, seri üretim bandından indi. Bu hafta ise fiyatının açıklanacağı ve ilk siparişlerin alınıp, ay sonunda teslim sürecinin başlayacağı açıklandı. Fakat hemen öncesinde Togg fiyatı üzerine ortaya çıkan sızıntı gündemi salladı. Peki bu paylaşım gerçeği yansıtıyor mu?

Togg fiyatı ve menzili ortaya çıktı! Sızıntılar doğru mu?

Bugün sosyal medyada ortaya çıkan bir görsel, bütün teknoloji basınının gündemine oturdu. Zira aşağıda yer alan ekran görüntüsü, Togg C-SUV modelinin fiyatı, menzili ve motor gücüne göre farklı versiyonlarını barındırıyor.

Togg fiyatı

Tabii Togg’un ortaya çıkan bu sızıntıları doğrulamadığını ve araçların fiyatını henüz paylaşmadığını belirtelim. Yani sızıntılar gerçeği yansıtmıyor olabilir. Bu nedenle Togg’un sosyal medya hesaplarını takip ederek güncel açıklamalarına ulaşabilirsiniz.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır tarafından yapılan son açıklamaya göre Togg, bu hafta satışa çıkıyor.

Fakat paylaşım üzerinden gidecek olursak, Togg C-SUV olarak bildiğimiz modelin T10X şeklinde bir kod adı olduğunu ve de V1 ile V2 şeklinde farklı versiyonları bulunduğunu görüyoruz. Ancak aracın çift motorlu, yani 320 kW gücündeki versiyonu ilgili görselde yer almıyor.

Görselde yer alan fiyat listesiyse şu şekilde:

  • V1 RWD Standart Menzil (310 km): 1 milyon 90 bin TL
  • V2 RWD Standart Menzil (310 km): 1 milyon 190 bin TL
  • V2 RWD Uzun Menzil (510 km): 1 milyon 290 bin TL

Togg genel özellikleri

Togg ilk etapta C segmentte yer alacak 2 farklı SUV üretecek. Araçlar temel olarak aynı altyapıya sahip olsalar da tasarımsal bazı farklar söz konusu. Örneğin 160 kW tek motor seçeneğine sahip versiyonun ön ızgarası biraz daha sade olacak. Hızlanma ve menzili tarafında ise 320 kW çift motorlu dört çeker versiyonun göre biraz daha performans tutkunlarına hitap edeceğini görüyoruz.

Togg seri üretim

Şirketin CEO’su Gürcan Karakaş’ın da belirttiği gibi Togg yalnızca otomobil üretiminde ilerlemiyor. Aynı zamanda yenilikçi teknolojiler alanında da öncü olmayı hedefliyor. Buna mobilite çözümleri, büyük veri, siber güvenlik, fintech, blok zinciri, oyunlaştırma, akıllı şebekeler ve mobilite servisleri gibi stratejik alanlar da dahil.

Aynı zamanda otomobilin içerisinde yer alan sürücü takip sistemi sayesinde anlık olarak şoförün nabzı ve hayati verileri izlenebilecek. Ek olarak otomobil dışarısında bulunan sensörler ve kameralar da hem otonom sürüş hem de sürücü asistanı olarak görev yapabilecek.

Togg teknik özellikleri

Özellikler Açıklanan veriler
Motor 160 KW/ 320 KW
Beygir gücü 215 HP/430 HP
0-100 hızlanma <7.6 sn/ <4.8 sn
Menzil 300 km/ 500 km
Otonom sürüş 3. seviye
Aks açıklığı 2890 mm
Euro NCAP 5 yıldız hedefleniyor
Motor seçenekleri Arkadan çekişli/ Dört çeker
Batarya seçenekleri 2 Paket310 km- 510 km
Şarj Rapid şarj teknolojisi
2023’te
 25 dakikada yüzde 20’den 80 dolum
2025‘te 8 dakikada yüzde 80 dolum

Togg C-SUV batarya

Togg’un batarya üretimi için Çinli Farasis şirketiyle eş paydaş olarak kurduğu Siro, Türkiye’de kurulan fabrikasında 310 km ve 510 km şeklinde menzil sunan 2 farklı batarya paketi üretecek. Bu pilleri hızlı şarj istasyonunda 25 dakikada yüzde 20’den yüzde 80’e dolum yapmak mümkün olacak. 2025 sonrasında ise dördüncü nesil 3 kat daha hızlı şarj olan yeni bir üniteye geçilmesi bekleniyor.

Trugo hızlı şarj istasyonu

Togg çatısı altındaki Trugo, alt yapı çalışmaları neticesinde Türkiye’de ilk etapta en az 1000 adet (2 bin otomobili aynı anda şarj edebilen) hızlı şarj istasyonu kurduğunu açıkladı. Tabii bu sayı zamanla katlanarak artacaktır. Keza kurulum süreci de başladı.

  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli