user
e
sv

Honda’nın yeni planı elektrikli otomobil meraklılarını heyecanlandırdı

211 okunma — 09 Mart 2023 11:28
Japon otomotiv devi Honda, yeni nesil elektrikli otomobillerinde ciddi fiyat avantajları yaratmak istiyor.

Mevcut endüstri standardı olan lityum-iyon piller, katot ve anot arasında elektrik iletkenliği sağlamak için sıvı bir elektrolit kullanır. Buna karşılık, katı hâl pilleri, bu sıvıyı daha kararlı malzemelerle, örneğin seramiklerle değiştirerek, pil paketinin boyutunu ve maliyetini azaltır. Honda, katı hâl piller geliştirme yarışına katıldı ancak Toyota ve Nissan gibi daha iyi kaynaklara sahip rakiplerinin gerisinde kaldığı düşünülüyor. General Motors ve Ford gibi diğer araba üreticilerinin de katı hâl piller konusunda hedefleri var.

Ancak Japon devi, katı hâl teknolojisinin yaygın kullanıma hazır hale getirilmesinin birkaç yıl sürebileceğinin farkında ve üretimi artırmak için ne zaman harekete geçilmesi gerektiğini belirlemek zor olacak. Ayrıca, bu pilleri üretmek için önemli bir yatırım gerekecek, bu nedenle Honda, piyasanın hazır olduğundan emin olmadan ileriye gitmeyebilir.

Honda’nın yeni planı elektrikli otomobil meraklılarını heyecanlandırdı

Ancak öte yandan şirket, kendi katı hâl pil programını geliştiriyor ve bu konuyu GM ile birlikte yürütmek istiyor. Ayrıca, Koreli ortağı LG Energy Solution ile başka bir program üzerinde de çalışıyor. Bu arada, şirketin ilk elektrikli araçları daha büyük ve daha pahalı SUV’ler olacak.

Honda, 2030’a kadar elektrikli otomobil satışlarının %40’a ulaşma hedefine doğru ilerlerken şarj altyapısının ülkeler düzeyinde bir endişe olduğunu düşünüyor. Zorluklara rağmen, Honda bu araçlarını geliştirmeye kararlı ve Sony ile kurdukları ortaklıkta amacına ulaşmak için neler yapabileceğinin bir göstergesi.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/otomobil/hondanin-yeni-plani-elektrikli-otomobil-meraklilarini-heyecanlandirdi-6408999e3615c66f2c765e2f
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli