user
e
sv

Yeni Hyundai Kona Electric: Hem menzili hem gücü arttı!

224 okunma — 07 Mart 2023 15:30
Elektrikli Hyundai Kona, yepyeni tasarımının yanı sıra artan güç ve menzil değerleri ile sınıfında oldukça iddialı olacak.

Hyundai, geçtiğimiz Aralık ayında yeni Kona modelinin görsellerini paylaşmıştı. Tasarımı tamamen değişen ve yeni teknolojik özelliklere kavuşan yeni Hyundai Kona’nın elektrikli versiyonunun teknik özellikleri de belli oldu. Buna göre yeni elektrikli modelin hem performansı hem de menzil miktarında artış yaşanmış durumda.

Elektrikli Hyundai Kona, artan menzili ve gücü ile iddialı

Hyundai Kona, yeni neslinde iki farklı güç seçeneği ile geliyor. Her iki modelde de elektrikli güç üniteleri ön bölüme konumlandırılırken 154 ve 214 beygirlik seçenekler yer alıyor. Önceki nesilde ise bu güçler sırasıyla 136 ve 204 beygir olarak ölçülüyordu. Yeni nesilde her iki versiyonun ürettiği maksimum tork miktarı ise 255 Nm olarak açıklandı.

Şimdilik iki farklseçenek ile karşımıza çıkan Hyundai Kona, önümüzdeki dönemde sportif N versiyonuna da merhaba diyebilir. Güney Koreli üretici, arka bölüme eklenecek ikinci bir elektrik motoru ile 430 beygir güç ve dört tekerlekten çekiş sunan bir Kona N’i henüz inkar etmiş değil.

Markanın yeni tasarım çizgisini benimseyen Hyundai Kona; tamamen elektrikli, hibrit ve içten yanmalı motorlarla karşımıza çıkacak.

Yeni Kona tıpkı güç ünitelerinde olduğu gibi iki farklı batarya paketine sahip olacak. Standart ve Long Range olarak ayrılan iki versiyonda 48,4 kWh ve 65,4 kWh’lik iki farklı batarya yer alıyor. Yeni bataryaları ile birlikte Hyundai Kona, WLPT verilerine 342 ve 490 kilometrelik yeni menzillere kavuştu. Önceki nesilde giriş versiyonu 39,2 kWh’lik bataryası ile 305 kilometrelik bir menzil sunuyordu.

Hyundai yaptığı açıklama ile birlikte bataryanın yüzde 10’dan yüzde 80’e 41 dakikada doldurulabileceğini belirtiyor. Bu da yeni modelde IONIQ 5 ve KIA EV6 modellerinde kullanılan 800V’lik mimarinin yer almadığı anlamına geliyor. Bahsettiğimiz modellerde şarj süresi belirtilenin neredeyse yarısı kadardı.

Yeni modelde ayrıca Vehicle to Load (V2L) teknolojisi de yer alacak. Bu teknoloji ile elektrikli aletler aracın hem içerisinden hem de dışarısından prize takılabiliyor. Araç park halindeyken dış bölümde yer alan prizleri kullanmak için bir V2L adaptörü gerektiğini belirtelim. Otomobil üreticisi, V2L’nin maksimum güç çıkışının pazara göre değiştiğinin ise altını çiziyor.

Hyundai Kona, tasarımının yanı sıra güçlü motorları ve artan menzili ile elektrikli otomobil pazarındaki iddiasını artırma niyetinde. Peki siz yeni Hyundai Kona ve sunduğu özellekler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. İlgili videoyu ise aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kaynak : https://shiftdelete.net/yeni-hyundai-kona-electric-hem-menzili-hem-gucu-artti
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli