user
e
sv

Nintendo, güvenlik sorunları nedeniyle ‘Mario Kart 8’ ve ‘Splatoon’u çevrimdışına alıyor

140 okunma — 05 Mart 2023 22:11
Nintendo, güvenlik sorunlarını çözmeye çalışırken Wii U oyunları Mario Kart 8 ve Splatoon'u süresiz olarak çevrimdışı duruma getirdi.

Perşembe günü Nintendo’nun web sitesinde yayınlanan bir mesajda, “Çevrimiçi oyunla ilgili bir güvenlik açığını gidermek için gereken acil bakım nedeniyle bu ağ hizmeti şu anda kullanılamıyor. Ağ hizmetlerinin ne zaman geri yüklenebileceği konusunda henüz bilgimiz yok. Verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.” denildi.

VGC’nin belirttiği gibi, güvenlik açığı, bir saldırganın bir çevrimiçi çok oyunculu oyunda kurbanla basitçe eşleştirilerek kurbanın sisteminin kontrolünü ele geçirmesine izin veren bir istismarla ilgili olabilir.  Dataminer OatmealDome, sorunun ENLBufferPwn’den kaynaklandığının “neredeyse kesin” olduğunu öne sürdü.

3DS’deki Mario Kart 7 de daha önce bu istismara karşı savunmasızdı. Görünüşe göre Mario Kart 8 Deluxe, Animal Crossing: New Horizons, Nintendo Switch Sports ve Splatoon 2 ve 3 dahil olmak üzere birkaç Switch oyunu da öyleydi. Nintendo bu oyunların tümünü istismara karşı korumak için birkaç yama yayınladı ancak başarılı olamamış gibi görünüyor.

Nintendo, güvenlik sorunları nedeniyle ‘Mario Kart 8’ ve ‘Splatoon’u çevrimdışına alıyor

YouTuber PabloMK7 tarafından Aralık ayında yayınlanan bir video, ENLBufferPwn’ı Mario Kart 7’de çalışırken gösteriyor. Bu virüs, hedeflenen konsola özel üretici yazılımı enjekte etmek için kullanılıyor. PabloMK7, GitHub’da bir hesabı veya kredi kartı bilgilerini çalmanın ve 3DS’nin mikrofonunu ve kameralarını kullanarak bir kurbanı kaydetmenin “teorik olarak mümkün olacağını” yazdı.

Mario Kart 8, yaklaşık 8,5 milyon kopya satarak Wii U’da en çok satan oyun olmuştu. Orijinal Splatoon ise yaklaşık 5 milyon sattı. Üretimi durdurulan bu oyunları oynayanlar, çevrimiçi özelliklerin şu anda kullanılamaması nedeniyle hayal kırıklığına uğrayabilir, ancak görünüşe göre Nintendo’nun onları çevrimdışı duruma getirmekten başka çaresi yoktu.

Sorun, Nintendo’nun Wii U ve 3DS eShops’u kapatmasından sadece birkaç hafta önce ortaya çıktı. 27 Mart’tan sonra, sistem sahipleri dijital vitrinlerde alışveriş yapamayacak ancak daha önce satın aldıkları oyunları indirmeye devam edebilecekler.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/oyun/nintendo-guvenlik-sorunlari-nedeniyle-mario-kart-8-ve-splatoonu-cevrimdisina-aliyor-64045971fc7cd45ec0230570
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli