user
e
sv

Sosyal medya hesaplarını çalan yeni bir zararlı yazılım ortaya çıktı

179 okunma — 01 Mart 2023 10:34
Yeni ortaya çıkan zararlı yazılım, hem sosyal medya hesaplarını çalıyor hem de bilgisayarları kripto para madenciliği için kullanıyor.

Malicious software kelimelerinin kısaltılmışı olan Malware, kötü amaçlı yazılım anlamına geliyor.

Malware yazılımları; bilgisayar ve mobil cihazların işlevlerini bozmak, kritik bilgileri toplamak, özel bilgisayar sistemlerine erişim sağlamak ve istenmeyen reklamları göstermek amacı ile kullanılıyor.

Kötü amaçlı yazılımlar, uzun bir süre boyunca, bulaştığı bilgisayar sisteminin haberi olmadan bilgi toplama ve casusluk işlemlerini yapabilir. Bunun yanında, girdiği sisteme zarar verme, sabotaj etme amacı da taşıyabilir.

Yeni bir malware keşfedildi

Yeni ortaya çıkan zararlı yazılım, hem sosyal medya hesaplarını çalıyor hem de bilgisayarları kripto para madenciliği için kullanıyor.

Bitdefender’dan uzmanlar, internet kullanıcılarının Facebook ve YouTube hesaplarını çalan zararlı yazılımı S1deload Stealer olarak adlandırıyor.

Söz konusu yazılımın, Temmuz-Aralık 2022 arasında 600’den fazla kullanıcının bilgisayarına bulaştığı söyleniyor.

Kurbanlar, içinde yetişkin içerikler olduğu söylenen .zip uzantılı arşiv dosyalarını açtıkları anda kötü amaçlı yazılım bilgisayara bulaşmış oluyor.

Daha sonra, kullanıcının tarayıcıda kayıtlı oturum açma bilgilerinin şifresini çözüp sızdıran bir program yükleniyor. Son olarak, kripto para madenciliği için bir program çalıştırılıyor.

Kaynak : https://www.ensonhaber.com/teknoloji/sosyal-medya-hesaplarini-calan-yeni-bir-zararli-yazilim-ortaya-cikti
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli