user
e
sv

Japonlar, balonla uzaya turist yollayacak

486 okunma — 27 Şubat 2023 13:42
Bir Japon girişim şirketi, turistleri balonla uzaya çıkarmak için araç geliştirdi.

Madrid merkezli uzay turizmi şirketi olan HALO Space, daha önce insanları uzaya balonla çıkarmak için çalıştıklarını duyurmuştu.

Şimdi ise bir açıklama da Japonya’dan geldi. Bir Japon girişim şirketi, turistleri balonla uzaya çıkarmak için araç geliştirdi.

Şirket başkanı Keisuke Iwaya, yolcuların milyarder olması veya yoğun bir eğitimden geçmesi gerekmediğini söyledi.

Turist balonu kullanıma hazır

Iwaya Giken isimli şirket, 2012’den bu yana proje üzerinde çalışıyor. Şirket, o zamandan beri iki kişilik bir kabin ve Dünya’nın eğrisinin net bir şekilde görülebildiği 25 kilometre yüksekliğe kadar çıkabilen bir balon geliştirdiğini söylüyor.

Balon sadece stratosferin yaklaşık olarak ortasına kadar yükselecek. Bir jet uçağının uçtuğundan daha yüksekte olacak yolcular, dış uzayı gözlemleyebilecek.

Başlangıçta bir uçuşun maliyeti yaklaşık 24 milyon yen (180 bin dolar) olacak. Ancak şirket, gelecekte bu ücreti 30-40 bin dolar seviyesine kadar düşürmeyi planlıyor.

Japon şirket, balonun büyük ölçüde yeniden kullanılabilen helyumla kaldırılacağını ve uçuşların güvenli bir şekilde Japon toprakları ya da hava sahası üzerinde kalacağını söyledi.

Gelen bilgilere göre, söz konusu balonla ilk turistler bu yılın sonlarına doğru gökyüzüne yükselecek.

Yolculuk nasıl gerçekleşecek

Bir pilot ve bir yolcu taşıyabilen iki kişilik bir kabin, Hokkaido’daki bir balon limanından havalanacak.

Araç, iki saat boyunca uzaya açılan kapı olan 25 kilometreye kadar yükselecek ve bu bölgede bir saat kaldıktan sonra, bir saat sürecek inişe geçecek.

Kaynak : https://www.ensonhaber.com/teknoloji/japonlar-uzaya-balonla-turist-yollayacak
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli