user
e
sv

Dikkat! Sosyal medya hesaplarınız tehlikede olabilir

177 okunma — 27 Şubat 2023 08:32
Dünya genelindeki milyarlarca sosyal medya kullanıcısını ilgilendiren yeni bir virüs haberi yayılmaya başladı. Bu virüs kullanıcıların hesap bilgilerini tereyağından kıl çeker gibi çalıyor!

Uzmanlar, insanların sosyal medya hesaplarını ele geçiren, kaydedilmiş giriş bilgilerini çalan ve cihazlarını kripto para birimleri madenciliği yapmak için kullanan yeni bir kötü amaçlı yazılımın tespit edildiğini bildirdi.

Bitdefender’in Gelişmiş Tehdit Kontrol Ekibi (ATC) araştırmacıları, DLL yan yükleme kullanarak antivirüs programları tarafından tespit edilmeden kalabilen yeni bir çeşit keşfettiler ve bu zararlı yazılıma S1deload Stealer adını verdiler.

Geçen yılın ikinci yarısında, saldırının arkasındaki hackerlar bu yeni bilgi çalan yazılımı yüzlerce cihaza bulaştırmayı başardı: “Temmuz ve Aralık 2022 arasında, Bitdefender ürünleri bu kötü amaçlı yazılım ile enfekte olmuş 600’den fazla benzersiz kullanıcı tespit etti.” diye belirtti Bitdefender araştırmacısı Dávid Ács.

Dikkat! Sosyal medya hesaplarınız tehlikede olabilir

Cihazları etkilemek için kurbanların kendileri kötü amaçlı yazılımı indirip çalıştırmaları gerekiyor. Saldırganlar, yetişkin içeriği barındırdığı iddia edilen birden fazla arşiv (.zip dosyaları) oluşturup oltalarını atmış oluyorlar. Bu içerikleri indirenler ise artık casus yazılım ile baş başa kalmış oluyor. Bu zararlı yazılımın cihazlara bulaşmasıyla birlikte ise tarayıcılarda kaydedilmiş giriş bilgileri oturum çerezlerini deşifre eden ve dışarı aktaran bilgi çalan yazılımın elde eline geçiyor.

Bununla birlikte, zararlı yazılımın bir başka işlevi daha var. Buna göre program bir Chrome tarayıcısı indirip çalıştırabilir. Arka planda çalışan tarayıcı, farklı YouTube videolarını ve Facebook gönderilerini açar ve görüntülemeleri artırır. Her ne kadar bu ikinci durum ilkine göre daha masum olsa da virüsün iyisi kötüsü olmaz diyor ve sizleri dikkatli olmaya davet ediyoruz.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/sosyal-medya/dikkat-sosyal-medya-hesaplariniz-tehlikede-olabilir-63fb90ad274a132e4b2b32fe
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli