user
e
sv

Bilim adamları, Dünya’nın iç çekirdeğinde yeni bir katman olduğuna dair kanıt buldular

136 okunma — 26 Şubat 2023 13:25
Araştırmacılar hala her gün Dünya'nın merkezi hakkında daha fazla şey keşfetmeye devam ediyor. Avustralya Ulusal Üniversitesi'nden (ANU) bir ekip, gezegenin iç çekirdeğinde oturan yeni bir katmanın kanıtını buldu.

Bu “en içteki iç çekirdek” Profesör Hrvoje Tkalčić’in açıkladığı gibi, Dünya’nın eski tarihinin “fosilleşmiş bir kaydı” olan demir-nikel alaşımlı bir top. Şimdiye kadar bilim sadece dört katmanı (kabuk, manto, dış çekirdek ve iç çekirdek) tanımıştı.

Bilim adamları, Dünya’nın tüm çapı boyunca beş kata kadar ileri geri hareket eden sismik dalgaları inceleyerek ‘gizli’ çekirdeği buldular, önceki çalışmalar yalnızca tek sekmelere bakmıştı. Deprem dalgaları, merkeze yakın yerlerdeki en iç tabakanın içinde farklı bir kristal yapı olduğu düşünülen açılarla araştırıldı.

Bilim adamları, Dünya'nın iç çekirdeğinde yeni bir katman olduğuna dair kanıt buldular - Resim : 1

Bilim adamları, Dünya’nın iç çekirdeğinde yeni bir katman olduğuna dair kanıt buldular

Baş yazar Thanh-SonPhạm’e göre bulgular, iç çekirdeği araştırmak için yeni yollar açıyor. ANU ayrıca, en içteki iç çekirdeğin, Dünya’nın geçmişinde gezegenin kalbi üzerinde “önemli” bir etkisi olan büyük bir olaya işaret ettiğine inanıyor. Araştırmacıların The Washington Post’a açıkladığı gibi bu, Dünya’nın manyetik alanının oluşumunu açıklamaya da yardımcı olabilir. Alan, Dünya’yı zararlı radyasyondan koruduğu ve suyun uzaya sürüklenmesini engellediği için yaşamı desteklemede önemli bir rol oynuyor.

Bu içgörüler, diğer dünyalarla ilgili çalışmalarda yardımcı olabilir. Mars’ın çorak bir gezegen olduğuna inanılıyor çünkü manyetik alanını kabaca dört milyar yıl önce kaybetti ve gezegenin atmosferi ve okyanusları alıp götüren güneş rüzgarları ve toz fırtınalarına karşı hiçbir koruması kalmadı. Ötegezegen avcıları ise bilgiyi yaşanabilir dünyalar aramak için kullanabilirler. Dünya benzeri bir çekirdek yapının varlığının hayatta kalabileceğine dair bir garanti yok, ancak bu, aday gezegenlerin sayısını azaltmada rol oynayabilir.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/bilim-teknik/bilim-adamlari-dunyanin-ic-cekirdeginde-yeni-bir-katman-olduguna-dair-kanit-buldular-63f9befec2970c5630391c3c
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli