user
e
sv

MacBook Air, 5 yeni özellik ile geliyor!

224 okunma — 25 Şubat 2023 16:43
Apple, Nisan ayında 15 inçlik MacBook Air modelini tanıtmaya hazırlanıyor. İşte MacBook Air'de sunulması beklenen özellikler.

Apple’ın 15 inç ekrana sahip MacBook Air modelini nisan ayında tanıtacağı uzun zamandır konuşuluyor. Yeni dizüstü bilgisayarın işlemcisi ve diğer özellikleri hakkında uzun zamandır çeşitli iddialar ortaya atılıyor. Bu iddialar arasında yeni MacBook Air’da sunulması beklenen 5 özelliği ise sizler için derledik.

MacBook Air için beklenen özellikler

Daha büyük ekran

Yeni MacBook Air’in, dizüstü bilgisayar için şimdiye kadarki en büyük ekran olan 15,5 inçlik daha büyük bir ekrana sahip olması bekleniyor. Mevcut MacBook Air ise13,6 inç ekrana sahip. OLED ekrana sahip yeni bir 13 inç MacBook Air’in 2024’te piyasaya sürüleceği söylenirken, 15 inçlik modelin geleneksel LCD ekrana sahip olacağı muhtemel görünüyor.

Apple, bir dönemin efsanesi olan 12 inç boyutundaki MacBook modelini M2 serisi bir işlemciyle tekrar getirebilir.

M2 işlemci

13 inçlik MacBook Air gibi 15 inçlik modelin de M2 işlemci ile sunulması bekleniyor. Apple, M2 çipinin M1 çipine kıyasla yüzde 18’e kadar daha hızlı CPU’ya, yüzde 35’e kadar daha hızlı GPU’ya ve yüzde 40’a kadar daha hızlı Neural Engine’e sahip olduğunu belirtiyor. Yeni bilgisayarın küçük bir ihtimal de olsa 3 nm üretim sürecinden geçen M3 işlemci ile gelme ihtimali de bulunuyor.

apple silicon m2 max

Daha uzun batarya ömrü

15 inç ekrana sahip yeni MacBook Air, daha büyük kasası sayesinde daha büyük bir bataryaya ve dolayısıyla daha uzun bir batarya ömrüne sahip olacak. Apple, M2 çipli 13 inç MacBook Air’in tek bir şarj işe 18 saate kadar dayandığını iddia ederken, 15 inçlik modelde bu süre 20 saat sınırına yaklaşabilir.

Wi-Fi 6E

M2 işlemcili 13 inç MacBook Air, Wi-Fi 6 ile sınırlıyken, 15 inç MacBook Air’in Wi-Fi 6E’ye geçiş yapma olasılığı oldukça yüksek. Apple hâli hazırda Mac mini’yi M2 işlemci ve Wi-Fi 6E ile sunmuş durumda. Wi-Fi 6; 2,4 GHz ve 5 GHz bantlarında çalışırken Wi-Fi 6E, 6 GHz bandında da çalışarak daha yüksek kablosuz hız, daha düşük gecikme süresi ve daha az sinyal paraziti sunuyor.

Bluetooth 5.3

Apple, en yeni cihazlarının birçoğuna Bluetooth 5.3 eklemiş durumda. 15 inç MacBook Air’ın da bu desteği alması oldukça muhtemel görünüyor. Bluetooth 5.3, gelişmiş güvenilirlik ve güç verimliliği gibi avantajlara sahip. Bluetooth 5.3 ayrıca, yeni MacBook Air’in daha iyi ses kalitesi, daha uzun pil ömrü ve daha fazlası için LE Audio’yu desteklemesinin önünü de açabilir.

Kaynak : https://shiftdelete.net/15-inc-macbook-air-ozellikleri
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli