user
e
sv

Çölde bulunan garip DNA, Mars’ta yaşam beklentisini artırdı

159 okunma — 25 Şubat 2023 16:47
Şili'deki Atacama Çölü'nde bulunan garip bir DNA, Mars'ta da benzer yaşam formlarının olabileceğini ortaya koyuyor.

Şili’deki Atacama Çölü, neredeyse dünyadaki en kurak yer. Birçok yönüyle Mars topraklarına oldukça benzeyen bu bölgede, zaman zaman uzay araçları da test ediliyor.

Araştırmacılar, çöl kayalarını araştırmak için son teknoloji ekipmanı kullanarak, merak uyandıran bir mikrop karışımından DNA parçaları buldu.

Neye ait oldukları bilinmiyor

Nature Communications dergisinde yayınlanan bir rapora göre, bulunan genetik parçaların yüzde 9’u, bilim insanları tarafından bilinmeyen organizmalara ait.

Bu organizmalar, raporun belirttiği gibi “o kadar tuhaf ve farklı” bakteriler ki, araştırmacılar bilinen herhangi bir akraba eşleşmesi tespit edemedi.

Mars’ta yaşam beklentileri arttı

Madrid’deki Astrobiyoloji Merkezi’nde mikrobiyolog olan baş araştırmacı Armando Azua-Bustos ve meslektaşları, Mars’ta da bilinmeyen canlı organizmalar olabileceğini söylüyor.

Ancak günümüzün Mars gezici araçlarındaki cihazların farklı versiyonlarıyla yapılan aynı arama, çöldeki DNA’ları zar zor tespit edebildi.

Bu nedenle Azua-Bustos ve meslektaşları, Mars topraklarındaki mevcut veya geçmiş yaşamın kesin kanıtlarını bulmanın, örnekleri Dünya’ya geri getirmekten daha zor olacağını belirtiyor.

Her şey planlandığı gibi giderse, Mars’taki ikinci yıl dönümünü yeni kutlayan NASA’nın Perseverance gezgini tarafından elde edilen Mars toprağı örnekleri, yüksek koruma laboratuvarlarında incelenmek üzere önümüzdeki on yılın başlarında Dünya’ya getirilecek.

Kaynak : https://www.ensonhaber.com/teknoloji/colde-bulunan-garip-dna-marsta-yasam-beklentisini-artirdi
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli