user
e
sv

Gökyüzünden altın yağacak: Değerli metal dolu yıldız sistemi keşfedildi

184 okunma — 22 Şubat 2023 16:41
ABD bilim insanları, değerli madenlerle dolu bir yıldız sistemi keşfetti. Söz konusu sistem, büyük miktarlarda altın, gümüş ve platin gibi değerli metaller içeriyor.

Amerikalı bilim insanları, oldukça nadir bir keşif yaptı ve Samanyolu Galaksisi’nde “10 milyarda 1” olasılıkla rastlanabilecek bir ikili yıldız sistemi keşfettiklerini duyurdu.

NTV’nin haberine göre, CPD-29 2176 adı verilen sisteminin bir kilonavaya dönüşeceğini belirten uzmanlar, bu olay esnasında çok büyük miktarlarda altın, gümüş, platin gibi değerli metaller ortaya çıkacağını söylüyor.

Gökyüzünden altın yağacak

Araştırmacılara göre, söz konusu değerli bileşenler, bu olay esnasında uzaya dağılacak ve adeta yağmur şeklinde yağacak.

Araştırmacılar söz konusu yıldız sisteminin oldukça nadir olduğunu ve Samanyolu’ndan bunlardan sadece 10 tane bulunduğunu düşündüklerini söyledi.

Kilonova nedir

Kilonova, iki nötron yıldızı birleştiğinde veya bir nötron yıldızı bir kara delikle birleştiğinde meydana gelen astronomik olaya deniliyor.

“Kilonova” terimi ilk kez, 2010 yılında böyle bir birleşmeden kaynaklanan elektromanyetik emisyonu tanımlamak için kullanılmıştı.

Bir kilonova sırasında ışık, ısı ve elektromanyetik radyasyonun diğer formları şeklinde büyük miktarda enerji açığa çıkıyor.

Öte yandan uzmanlar, söz konusu olayın gerçekleşmesinin, yani gökyüzünden altın ve gümüş gibi değerli metaller yağmasının bir milyon yılı bulabileceğini belirtiyor.

Kaynak : https://www.ensonhaber.com/teknoloji/gokyuzunden-altin-yagacak-degerli-metal-dolu-yildiz-sistemi-kesfedildi
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli