user
e
sv

Benzinle çalışan araçlar elektrikliye çevrilebilecek: Elektrikli araca sahip olabilirsiniz!

215 okunma — 16 Şubat 2023 12:47
Elektrikli araçlar geleceğimiz teknolojisi olarak yakında yollarda olacak. Şirketlerin sunduğu otomobiller ise çok pahalı durumda. Bunu bilen bazı geliştiriciler gazla çalışan araçları elektrikliye çevirmenin yöntemini buldu. İşte detaylar.

EV’ler çok da uzak olmayan bir gelecekte içten yanmalı araçların yerini alacaklar. Hala ele alınmamış kritik soru ise halihazırda yollarda bulunan ve on yıllar boyunca hizmette kalacak olan milyonlarca sıvı yakıtla çalışan otomobile ne olacağı?

Bu soruya cevap arayan meraklılar tarafından hazırlanan bir çözümse, gazla çalışan bu otomobilleri dönüştürmedir. Yani mevcut araçlardan benzin bazlı motoru kaldırmak ve bunun yerine elektrikli motorlarla ve pillerle değiştirmek.

Benzinle çalışan araçlar elektrikliye çevrilebiliyor

Yıllar boyunca, otomobil sektörü için bir çok gelişme yaşandı. Bu gelişmelerden belki de en faydalısı sıvı yakıtla çalışan araçların yerine artık daha teknolojik olan elektrikli araçların geliştirilmesi diyebiliriz.

Benzinli araçlar elektrikliye çevrilebilecek! İşte geliştirilen yöntem!

Klasik Porsche ve Volkswagen‘leri elektriklendirme konusunda uzmanlaşmış San Diego’da yer alan Zelectric Motors şirketi, web sitesinde, dönüştürmenin yaklaşık olarak en az 78.000 dolardan başlayıp (1.470.713,40 ) 100.000 dolara kadar çıkabileceğini belirtiyor.

CEO David Benardo katıldığı bir yayında, bu dönüşümlerin kısmen duruma göre yapıldığı için pahalı olduğunu söyleyen CEO “Eski arabanızı kurtaracak olan 5.000 ila 10.000 $ arası bir yenileme değil” diyerek bunun pahalı ama mümkün olduğunu belirtti. Chevrolet, yıllardır bu dönüşüm paketiyle uğraşıyor. Bu yılın başlarında Toyota, çift elektrikli motorlarla donatılan AE86 konsept aracını sergilemişti.

Diğer büyük otomobil üreticilerinin birçoğu, yeni arabaları elektriğin gücüne geçirmeye odaklanıyor, çünkü şirketler bu dönüşümü daha az maliyetli hale getirerek her kesimin bundan faydalanmasını ve böylece daha çok para kazanma imkanına ulaşabilirler.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/bilim-teknik/benzinle-calisan-araclar-elektrikliye-cevrilebilecek-elektrikli-araca-sahip-olabilirsiniz-63edd95ee3b8827bd61456f3
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli