user
e
sv

Ahbap’a büyük hacker saldırısı! Bunu neden yaptılar?

247 okunma — 10 Şubat 2023 13:44
6 Şubat’ta Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu bölgesinde -10’dan fazla ilde- büyük yıkımlara yol açan 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde 2 deprem meydana geldi. Güneydoğu Anadolu depremi sonrası yaraları sarmaya çalışan Ahbap derneğine büyük bir siber saldırı gerçekleştirildi.

Depremin yol açtığı yıkım sonrası onlarca ülkenin katılım sağladığı arama kurtarma faaliyeti başlatıldı. Tabii Ahbap gibi yerli sivil toplum kuruluşları da bu çalışmalara katıldı. Fakat engellemek isteyen kötü niyetli bilgisayar korsanları olduğu ortaya çıktı.

400 binden fazla saldırı

Ünlü şarkıcı Haluk Levent tarafından 2017 yılında kurulan Ahbap derneği, bugüne kadar yüzlerce hatta binlerce destek projesinin içerisinde oldu.

Nitekim açıklanan Türkiye’nin en güvenilir isimleri arasında Haluk Levent vAhbap’a derneği de yer aldı. Yani Türkiye’nin büyük bir çoğunluğu aynı görüşte. Bu nedenle Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşanan depremlerin ve büyük yıkımın ardından desteklerini Ahbap üzerinden yapan yüz binlerce insan mevcut.

Kötü niyetli bilgisayar korsanları da henüz kesin olarak bilinmese de tahminlere göre bağışlara engel olma veya çalma amacıyla bu derneğin internet sitesine saldırı düzenledi. ANKA tarafından paylaşılan verilere göre dün öğlen saatlerinde tam 400 bin siber saldırı gerçekleştirildi.

Yapılan paylaşıma göre, Ahbap’a gerçekleştirilen saldırının büyük bir kısmının yurt içinden ve mobil ağlar üzerinden yapıldığı tespit edildi. Ancak şu ana kadar bir veri kaybı veya hacklenme durumu olmadığı söyleniyor.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/guvenlik/ahbapa-buyuk-hacker-saldirisi-bunu-neden-yaptilar-63e575dd014b9b40b2462819
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli