user
e
sv

Ford, Red Bull ile hibrit motor üretmek için F1’e geri dönüyor

293 okunma — 05 Şubat 2023 12:31
Motor sporlarından neredeyse 20 yıldır uzak kalan Ford nihayet Formula 1'e geri dönüyor. Otomobil üreticisi, Red Bull Racing ve kardeş takımı AlphaTauri için yeni nesil bir hibrit güç ünitesi geliştirmek üzere Red Bull ile iş birliği yapacak.

Ekipler, Ford destekli motorları en geç 2026 ile 2030 yılları arasında kullanabilecek. Yapılan açıklamaya göre Ford, “pil hücresi ve elektrik motoru teknolojisi ile güç ünitesi kontrol yazılımı ve analitiği dahil olmak üzere belli alanlarda uzmanlık” sağlayacak.

Ford’un Formula 1’de 1960’lara dayanan uzun bir geçmişi var. Bir motor üreticisi olarak Ford 2004 yılında spordan ayrılmadan önce 13 sürücü şampiyonasında ve 10 inşaatçılar şampiyonasında rol oynadı. Ancak, artan motor elektriği ve tamamen sürdürülebilir yakıtlarla ilgili yakında yapılacak kural değişiklikleri, Ford’u geri dönüş yapmaya ikna etti.

Ford, Red Bull ile hibrit motor üretmek için F1’e geri dönüyor

Ford başkanı ve CEO’su Jim Farley, “Ford’un Red Bull Racing ile Formula 1’e dönüşü, tamamen şirket olarak nereye gittiğimizle ilgili: elektrikli, yazılım tanımlı, modern araçlar ve deneyimler sunma amacı” dedi. “F1 bizim için yenilik yapmak, fikirleri ve teknolojileri paylaşmak ve on milyonlarca yeni müşteriyle bağlantı kurmak için uygun maliyetli bir platform olacak.”

Red Bull, şu anki ortağı Honda’nın yakıt pili ve EV teknolojisine daha fazla odaklanmak için spordan ayrılmasıyla ilk kez kendi F1 motorunu üretmeye başlamıştı. The Race’in belirttiği gibi Honda, 2021’in sonunda resmi olarak F1’den ayrılsa da, 2026’da yeni motor kuralları yürürlüğe girene kadar Red Bull’u desteklemeye devam ediyor. Red Bull’un hibrit bir sistem oluşturmak için biraz yardıma ihtiyacı olması ise zaten bekleniyordu.

Audi de geçen yıl hibrit bir F1 motoru üreteceğini duyurmuştu. Bu hafta, otomobil üreticisinin, kendi üretim ekibi haline gelecek olan Sauber’de azınlık hissesi satın aldığı ortaya çıktı.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/otomobil/ford-red-bull-ile-hibrit-motor-uretmek-icin-f1e-geri-donuyor-63debb2a760ba23a8e37b9c8
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli