user
e
sv

Okyanus sıcaklıkları, şimdiye kadar kaydedilen en yüksek seviyeye ulaştı

1459 okunma — 02 Şubat 2023 14:57
Okyanuslarda kaydedilen sıcaklık, geçtiğimiz yıl en üst noktaya çıktı. Uzmanlar, sıcaklıkların daha da artmasından endişe ediyor.

Atmosfere salınan sera gazlarının neden olduğu düşünülen sera etkisinin sonucunda, Dünya üzerinde yıl boyunca kara, deniz ve havada ölçülen ortalama sıcaklıklarda artış yaşanıyor.

Söz konusu sıcaklık artışının neden olduğu küresel ısınmadan en çok etkilenenlerin başında ise okyanuslar geliyor.

Bilim insanları, iklim değişikliği nedeniyle 2035’te ilk kez Arktik Okyanusu’nun yaz aylarında tamamen buzsuz olabileceği konusunda uyarmıştı.

Okyanuslarda sıcaklık rekoru

Okyanuslar, 2022’de şimdiye kadar kaydedilen en sıcak okyanuslar olarak kayıtlara geçti. Peki okyanusların ısınması ne gibi tehlikeleri beraberinde getiriyor?

Sera gazı emisyonları tarafından tutulan fazla ısının yüzde 90’ından fazlası okyanuslarda emilir.

1958’den başlayan kayıtlar, 1990’dan sonra ısınmanın hızlanmasıyla birlikte okyanus sıcaklığında amansız bir artış olduğunu gösteriyor.

Deniz yüzeyi sıcaklıkları, dünyanın hava durumu üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Daha sıcak okyanuslar, aşırı havanın aşırı yüklenmesine yardımcı olarak daha yoğun kasırgalara, tayfunlara ve havada daha fazla neme yol açarak, daha yoğun yağmurlar ve sellere neden olur.

Daha sıcak su da genişleyerek deniz seviyelerini yükseltir ve kıyı şehirlerini tehlikeye atar.

Kaynak : https://www.ensonhaber.com/teknoloji/okyanus-sicakliklari-simdiye-kadar-kaydedilen-en-yuksek-seviyeye-ulasti
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli