user
e
sv

Apofis isimli göktaşı dünyaya yaklaşıyor: Tarih 13 Nisan 2029!

1150 okunma — 03 Ocak 2022 22:35
Dünyamıza yaklaşan göktaşları olduğunu her defasında açıklayan NASA'dan sonra bir açıklama da Rus'lardan geldi. Detaylar bu haberimizde.

Bildiğiniz gibi uzay sonsuz genişlikte ve büyümeye devam ediyor. Bu göktaşları genellikle Mars ve Jüpiter arasında kalan Asteroit kuşağından geliyor. Bazıları önemli derecede tehlikeli olabiliyor.

Tehlikeli bir göktaşı geliyor: Apofis

Rusya’nın, Acil Durumlar Bakanlığı’na bağlı Sivil Savunma ve Acil Durumlar Araştırma Enstitüsü’nde çalışan bazı bilim insanları, 13 Nisan 2029 tarihinde adına Mısır tanrısının ismi verilen Apofis isimli bir göktaşının Dünya’ya oldukça yakın bir konumdan gececiğini açıkladı.

Bu açıklama sinemalara yeni çıkan Don’t Look Up filmini getiriyor. Film dünyamıza yaklaşan göktaşı ile alakalı bir kısım insanların çabasını anlatırken, bazı insanların ise bu olayı hiç umursamamasını kara komedi şeklinde sunuyor.

Bilim insanları, göktaşının Dünya’ya 35 bin 700 kilometre gibi bir yakınlıktan ve tahmini saniyede 7.42 kilometre hızla teğet geçebileceğini, Dünya’ya çarpması ihtimalinde ise büyük bir felakete yol açabileceğini duyurdu.

Uydulardan bile daha yakın geçecek

Dünya’nın yörüngesinde yer alan birçok uydu, Mavi Gezegen’den 36 bin kilometre uzaklıkta yer alırken, Apofis’in Dünya’yı teğet geçtiği sırada bu uydulardan daha yakın bir konumdan geçmesi bekleniyor.

Rus bilim insanlarının açıklamasına göre, göktaşının Dünya’ya çarpması halinde bin 717 megaton enerji ortaya çıkaracağını aktararak, “Göktaşının düştüğü yerden 10 kilometre mesafede 6.5 büyüklüğünde deprem hissedilecek, rüzgar hızı saniyede en az 790 metre olacak. Apofis eğer Dünya’ya çarparsa bin 717 megaton enerji ortaya çıkacak. Bu rakam, 1961’de test edilen dünyanın en güçlü Sovyet termonükleer bombasının patlamasından sonra ortaya çıkan enerjiden 30 kat daha fazla” ifade ettiler.

Apofis‘in 325 metre genişliğinde ve 27 milyon ton ağırlığında olduğu belirtildi.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/bilim-teknik/apofis-isimli-goktasi-dunyaya-yaklasiyor-tarih-13-nisan-2029-61d2cc0efd29e8715a35edf1
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli