user
e
sv

Dyson iptal ettiği elektrikli aracını tanıttı

1282 okunma — 29 Nisan 2020 03:15
Elektrikli ev aletleri üreten Dyson gücünü elektrikten alan otomobilinin prototipini görücüye çıkardı. Şirket Ekim ayında projeyi durdurma kararı almıştı.
Elektrikli ev aletleri üreten Dyson gücünü elektrikten alan otomobilinin prototipini görücüye çıkardı. Şirket Ekim ayında projeyi durdurma kararı almıştı.
Dyson.jpg

Ekim ayında elektrikli araç  projesini sonlandırdığını duyuran  Dyson  sürpriz bir hamle ile bu modelin prototipini dün görücüye çıkardı. 
  
Engadget’ta yer alan habere göre, “N526” kod numaralı elektrikli otomobil tek şarj ile 965 kilometrelik sürüş imkanı sunuyor. 
  
Bu menzil elektrikli otomobil  dünyasıının en dikkat çeken firmalarından birisi olan Tesla’nın  Model X’te sunduğu menzilin yaklaşık iki katı. 
  
Şirketten konu ile ilgili yapılan açıklamaya göre, ara. bu menzile ulaşmak için Dyson’ın kendi geliştirdiği katı hâl bataryalarından faydalanıyor. Aracın içinde yer alan iki elektrikli motorun her biri, 200 kW güç üretiyor. 
  
Aynı açıklamaya göre, 7 koltuklu SUV sınıfındaki araç 0’dan 100 kilometre hıza 4,8 saniyede ulaşabiliyor. Elektrikli aracın en yüksek hızı ise 200 kilometre/saat. 
  
The Times’ta yer alan habere göre şirket bugüne kadar proje için 500 milyon sterlin (4 milyar 160 milyon TL) harcamış durumda. 
  
Aynı habere göre, Dyson’un bu projeden kar edebilmesi için aracı minimum 150 bin sterlin (yaklaşık 1.3 milyon TL) fiyat etiketi ile satması gerekecek.Play Video

Kaynak : https://www.ntv.com.tr/teknoloji/
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli