user
e
sv

Windows Defender devre dışı bırakma nasıl yapılır?

184 okunma — 03 Şubat 2024 21:00
Bu yazımızda, Windows Defender'ı nasıl devre dışı bırakabileceğinizi basit adımlarla anlattık.

Windows Defender, Windows işletim sisteminin bir parçası olan ve bilgisayarınızdaki kötü amaçlı yazılımları tespit etmek ve engellemek için tasarlanmış bir antivirüs programıdır. Ancak bazen, özellikle güvenliği artırmak için başka antivirüs programları kullanıyorsanız, Windows Defender’ı devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz.

Windows Defender devre dışı bırakma nasıl yapılır?

Windows Defender’ı devre dışı bırakmak için uygulamanız gereken basit adımları

 1. Başlat menüsünü açın ve “Windows Güvenlik” yazın. Windows Güvenlik uygulamasını açmak için çıkan sonuca tıklayın.
 2. Windows Güvenlik uygulaması açıldığında, ekranın sol tarafında bulunan “Virüs ve Tehdit Koruması” seçeneğine tıklayın.
 3. Karşınıza “Virüs ve Tehdit Koruması” sayfası gelecek. Bu sayfanın altında, “Yönetilen konfigürasyon” başlığı altında “Virüs ve Tehdit Korumasını Yönet” seçeneğine tıklayın.
 4. Bu seçeneğe tıkladığınızda, yönetilen konfigürasyon ayarları açılacak. Bu ayarlar, bilgisayarınızın yönetim sistemleri tarafından yapılandırıldığı durumlarda kullanılır. Ancak, tek bir bilgisayar kullanıyorsanız, bu ayarları düzenleme imkanınız yoktur.

  Windows Defender devre dışı bırakma nasıl yapılır? - Resim : 1

 5. Bu nedenle, “Yönetilen Konfigürasyon” bölümünden çıkmak ve ana “Windows Güvenlik” sayfasına geri dönmek için üstteki “Geri” düğmesine tıklayın.
 6. Windows Güvenlik” ana sayfasına döndüğünüzde, “Virüs ve Tehdit Koruması” altındaki “Korumayı Aç/Kapat” seçeneğine tıklayın.
 7. Bu seçeneğe tıkladığınızda, “Korumayı Aç” ve “Korumayı Kapat” seçenekleri belirecek. “Korumayı Kapat” seçeneğine tıklayarak Windows Defender’ı devre dışı bırakabilirsiniz.
 8. Windows Defender’ı kapatmak istediğinize dair bir uyarı belirecektir. Bu uyarıyı onaylamak için “Korumayı Kapat” düğmesine tekrar tıklayın.
 9. İşlem tamamlandıktan sonra, Windows Defender artık devre dışı olacaktır.

Windows Defender’ı tekrar açmak isterseniz, yukarıdaki adımları takip ederek “Korumayı Aç” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Ancak, diğer bir antivirüs programı kullanırken Windows Defender’ı açık tutmanız önerilmez, çünkü bu, bilgisayarınızın performansını olumsuz etkileyebilir ve çakışmalara neden olabilir.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/nasil-yapilir/windows-defender-devre-disi-birakma-nasil-yapilir-640f4fe17d0922577014eed4
 • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli