user
e
sv

NASA, parçalanan Mars helikopteri Ingenuity’nin son halini paylaştı

37 okunma — 30 Ocak 2024 19:18
Geçtiğimiz günlerde sorunlu bir iniş yaparak parçalanan Mars helikopteri Ingenuity ’nin son hali paylaşıldı. İşte o görüntüler!

NASA’nın Mars helikopteri Ingenuity, Mars arazisinde gerçekleştirdiği 72 uçuşun ardından geçtiğimiz gün yapmaya çalıştığı inişte zarar görerek aktif hayatını sonlandırdı. NASA, başka bir gezegende motorlu ve kontrollü uçuşun ilk örneği olan aracın son halini paylaştı.

Ingenuity’nin kanatlarında hasar meydana gelmiş

1,2 metre uzunluğundaki temel rotor kanatlarında önemli bir hasar meydana gelen Ingenuity, bildiğiniz gibi görevine devam edemez hale gelmişti. Hasarın ciddiyeti, NASA’nın paylaştığı fotoğraflardan daha iyi anlaşılıyor.

Ingenuity’nin yaklaşık 27 inç büyüklüğündeki gövdesine yerleştirilen bir navigasyon kamerası tarafından çekilen görüntülerde rotor kanatlarındaki birkaç kırık ucu görüyoruz, yani daha doğrusu gölgesini görüyoruz.

Dünya atmosferinin yoğunluğunun sadece yüzde birine sahip olan ince Mars atmosferinde, rotorların işlevselliği uçuş için gerekli olan kaldırma kuvvetinin üretilmesi açısından çok önemli. Meydana gelen hasarla birlikte bu kuvvet, rotorlardan maalesef sağlanamayacak.

Geçtiğimiz gün sizlere NASA’nın Mars helikopteri Ingenuity’nin ‘son nefesinde’ fotoğrafladığı manzaraları paylaşmıştık. Hasar tespiti de yine Ingenuity’nin yakaladığı fotoğraflardan yapılmış.

Rotor kanatlarının gölgesini gören bilim insanları, kanatların hasar gördüğünü tespit etmiş ve maalesef Ingenuity’nin devam edemeyeceğine kanaat getirmişler.

Siz uzay araştırmalarına bu denli büyük bir katkı yapan Mars helikopteri Ingenuity hakkında ne düşünüyorsunuz? Daha önce çektiği manzaraları görmüş müydünüz? Düşüncelerinizi ve yorumlarınızı, aşağıdaki yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Kaynak : https://shiftdelete.net/nasa-ingenuity-son-hali
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli