user
e
sv

Nokia ve Apple güçlerini birleştirdi!

150 okunma — 01 Temmuz 2023 11:56
Nokia ve Apple uzun vadeli yeni bir patent anlaşması imzaladı. 2017'de davalık olan iki şirket, 5G teknolojisinde anlaşmaya vardı.

Apple ve Nokia arasında yeni bir patent anlaşması imzalandı. Uzun yıllık bu sözleşme kapsamında Apple, teknoloji devinin patentlerini kullanabilecek. Nokia tarafından yapılan duyuruya göre bu patentlerin başında 5G teknolojileri yer alacak.

Apple, 5G için Nokia’nın patentlerini kullanacak

Nokia ve Apple arasında devam eden patent anlaşması 2023’te sona erecekti. Bunun üzerine harekete geçen iki şirket, uzun vadeli yeni bir lisans anlaşması imzaladıklarını duyurdu. 5G teknolojisi alanındaki çalışmaları kullanmak isteyen Apple, anlaşma karşılığında ne kadar ödeme yaptığını açıklamadı.

Apple’ın iPhone ailesine 5G teknolojilerini adapte etmek için çalışıyor. iPhone 12 veya sonraki modelleri, belirli operatörlerin 5G ağlarıyla uyumlu çalışabiliyor. Bu konuda Nokia’nın patent portföyü ve yenilikçi teknolojilerini kullanmayı tercih ediyor.

Teknoloji devinin 5G teknolojisiyle ilgili 5 binden ve toplamda ise 20 binden fazla patente sahip olduğu biliniyor. Nokia, sahip olduğu bu lisansları anlaşma yaptığı şirketlere açabilir. Nokia’nın en büyük müşterileri arasında Apple ve Samsung gibi firmalar bulunuyor.

Nokia ve Apple arasındaki iş birliği, iki şirketin yasal anlaşmazlık yaşadığı 2017’ye kadar uzanıyor. Önceki anlaşmanın süresi dolmak üzereyken, her iki taraf da iş birliğini genişletmeyi ve lisanslarını birbirlerine pazarlamayı tercih etti.

Öte yandan Apple’ın bir süredir kendi 5G modemlerini geliştirdiğini hatırlatmak gerekiyor. Halihazırda bu parçaları Qualcomm’dan alan şirket, iPhone SE 4 modelinde kendi modemlerine yer verebilir.

Kaynak : https://shiftdelete.net/nokia-apple-patent-anlasmasi
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli