user
e
sv

Google, Android 14 Beta 1 programını yayınladı!

231 okunma — 13 Nisan 2023 08:42
Google, yeni işletim sistemi için ilk önemli adımını attı. Android 14 Beta 1 programı yayınlandı. İşte Android 14 hakkında bilinenler...

Google, tüm Android kullanıcılarının merakla beklediği Android 14 için beklenen adımı attı. 10 Mayıs’ta yapılacak olan Google I/O etkinliğinde tanıtılacak olan sürüm için ilk beta programı bugün yayınlandı. daha önce geliştirici sürümü yayınlanan yeni sürümü hakkında tüm bilinenler içeriğimizde.

Android 14 Beta 1, ilk olarak Pixel modellerine geliyor

Google, Android 14 Beta 1 programını resmen başlattı. Güncelleme ilk olarak Pixel 4a’dan başlayarak Pixel 7 Pro’ya kadar olan modellere sunuldu. Ek olarak Google, ilk beta sürümünün kararsız olabileceği konusunda kullanıcıları uyarıyor.

Android 14 Beta 1

Android 14′ ile’ten neler bekleniyor?

Öte yandan daha önce elde edilen bilgilere bakılırsa Androd 14 ile birçok yenilik bizleri bekliyor. İlk olarak hackerların sohbetler, banka bilgileri ve görseller gibi kısacası istenmeyen ekran görüntüleri almasını engellemesine imkan sağlayacak bir algılama çerçevesi oluşturuldu.

Bir diğer öne çıkan özellik ise erişim güncellemesi oldu. Bir uygulamanın erişebileceği fotoğrafları sınırlandırmalarına ve dilerlerse tamamen engellemelerine imkan verilecek. Bu noktada ”Tüm fotoğraflara erişime izin ver”, ”Seçilen fotoğraflara erişime izin ver” ve ”İzin verme” şeklinde üç farklı seçenek bulunacak.

Android 14 Beta 1

Google, yeni sürümle birlikte güvenlik ve gizliliği ön planda tutmak istiyor. una göre yeni Android sürümünde daha katı API gereksinimleri uygulanacak. Yeni kuralların ardından kullanıcılar API düzeyini karşılamayan uygulamaların APK dosyalarını da yükleyemeyecek.

Uydu teknolojisinin günümüzde gelişmesiyle birlikte üreticiler, akıllı telefonlar için ‘uydu bağlantı’ sunmaya başladı. Uydu bağlantısı ile birlikte akıllı telefonlarla hücresel bağlantının çekmediği yerlerde dahi iletişim kurmak mümkün hale gelecek. Google, bu özelliği yeni sürümüne eklemeyi planlıyor.

Google ve Samsung tarafından oluşturulan Health Connect da yeni sürümle birlikte entegre bir hal alacak. Kullanıcının sağlık analizini yapan platform, doğrudan uygulama menüsünde yer almıyor. Hızlı Ayarlar kısmından erişebilen uygulama, üçüncü taraf sağlık uygulamalarının elde ettiği tüm verileri bir araya toplayarak daha rahat kontrol etme imkanı sunuyor

Kaynak : https://shiftdelete.net/google-android-14-beta-1-programini-yayinladi
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli