user
e
sv

Tesla’dan elektrikli arabaları ucuzlatacak yeni batarya!

74 okunma — 07 Nisan 2023 08:18
Tesla pil konusunda yeni bir teknolojiyi yaygınlaştırmak istiyor. Lityum demir fosfat (LFP) piller, ucuz modellerde kullanılacak.

Tesla uzun zamandır elektrikli arabalarını uygun fiyatlı yapmaya çalışıyor. Ancak hem ABD-Çin arasındaki gerilim hem de lityum bazlı bataryaların zamlanması, Tesla için yeni zorluklar yarattı. Şirket artık demir bazlı lityum demir fosfat (LFP) pillerinin kullanımını genişletmeye hazırlanıyor.

Tesla, lityum demir fosfat (LFP) pil teknolojisine geçiş yapacak

Tesla CEO’su Elon Musk, Çinli tedarikçiler tarafından popüler olarak tercih edilen, lityum demir fosfat (LFP) pil teknolojisinin kullanımını savunuyor. Elektrikli otomobil devi, araçlarında daha ucuz demir bazlı piller için harekete geçti.

ABD ile Çin arasındaki gerilimler, Çinli tedarikçilerin ABD’de pil fabrikaları kurmasını zorlaştırdı. Bu yüzden Tesla da farklı bir pil teknolojisini yaygınlaştırmak istiyor. Son raporlar, Semi adlı elektrikli kamyonlarda LFP pillerinin kullanılacağını ortaya koydu.

Tesla’nın “orta ölçekli modeller” olan Model 3 ve Model Y için LFP pillerini kullanmak istediği belirtildi. Bu, hem daha fazla araç üretilebileceği hem de daha uygun fiyatlı olabileceği anlamına geliyor. Ayrıca motor gücü konusunda daha küçük olacak 53 kWh’lı yeni modelde bu pil yer alacak. Model Y ve Model 3’de 75 kWh olduğunu belirtelim.

Tesla şu anda Model 3 ve Model Y’lerin çoğunda nikel bazlı pilleri tercih ediyor. LFP hücreleri, nikel bazlı hücrelerden daha büyük ve ağır olmasına rağmen daha az enerji harcıyor. Ayrıca yangın konusunda daha az riskli.

Tesla, LFP pillerini ABD’de fabrikası olmayan Çinli CATL firmasından temin ediyor. Ancak şirketin bir diğer ortağı olan LG Energy Solution, ABD’deki fabrikasında LFP pilleri üretmeyi planlıyor. Şirket ayrıca Meksika gibi çevre ülkelerden de bu pili satın almak istiyor.

Kaynak : https://shiftdelete.net/tesla-lityum-demir-fosfat-batarya
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli