user
e
sv

Apple fişi çekiyor: Eski iPhone’lar 1 ay sonra “akılsız” hale gelecek!

145 okunma — 06 Nisan 2023 00:52
Bugün ortaya çıkan haberlere göre Apple, önümüzdeki ay eski iPhone modellerine olan desteğini tamamen kesecek.

Apple, önümüzdeki eylül ayında yeni iPhone 15 serisini tanıtacak. Bununla birlikte iOS 17 güncellemesini almayacak cihazlar da ortaya çıktı. Fakat şirketin daha eski iPhone modelleri için beklenmedik bir hamle yapacağı ortaya çıktı. İddiaya göre Apple, eski iPhone modellerini bir güncelleme ile akılsız hale getirecek.

Apple, iPhone 5S ve daha eski modellerin desteğini kesiyor!

Geçtiğimiz dönemde birçok sızıntısı doğru çıkan kaynaklar tarafından yapılan son paylaşımlara göre Apple, Mayıs 2023’ten itibaren bir dizi eski iPhone modelini tabiri caizse akılsız hale getirecek. Bunu da App Store, Maps ve Siri gibi birçok önemli çevrimiçi hizmetin internet erişim desteğini keserek yapacak.

Örneğin, en yüksek sürüm olarak iOS 11 çalıştıran iPhone 5S gibi cihazlar, iCloud dışındaki tüm Apple uygulamalarının desteğini kaybedecek. Bu nedenle ne bir uygulama indirebilecek ne de haritayı kullanabilecek. Bu cihazlar için özel olarak uygulama geliştiren 3. taraf yazılımcı sayısının da bir avuç olduğunu göze alacak olursak, cihazların çöp olacağını söyleyebiliriz.

Apple her yeni işletim sürümünü yayınladığında eskiyen bazı modelleri dışarıda bırakıyordu. Fakat eski işletim sistemlerine desteği keseceği zaman, cihazların bir sonraki sürümü alabiliyor oluşuna dikkat etti. Ancak bu sefer eski iPhone modellerinin tarihin tozlu raflarına kaldırılması gerektiğine veya geri dönüşüm zamanının geldiğine karar vermiş olacak ki bu kadar sert bir adım atıyor.

Tabii bu durumdan etkilenecek en güncel cihaz iPhone 5S. Bu telefonun çıkış tarihi de 2013. Dolayısıyla 10 yaş ve üstünde bir iPhone kullanan kişi sayısı zaten oldukça düşük. Fakat bazı şirketlerin aktif bir şekilde kullandığı biliniyor. Eğer bu şirketler de kullanma ısrarlarını devam ettirecek olursa, kendi yazılımlarını geliştirmeye başlayabilirler.

Kaynak : https://shiftdelete.net/apple-eski-iphone-destegini-kesiyor
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli