user
e
sv

Xiaomi bir modelini daha MIUI 14’e geçiriyor

211 okunma — 27 Mart 2023 08:31
Xiaomi, MIUI 14 arayüzünü çok yakında Redmi Note 9 Pro modeli için kullanıma sunacak. İşte güncellemeyle ilgili ayrıntılar!

Xiaomi‘nin geçtiğimiz aylarda kullanıcıların beğenisine sunduğu MIUI 14 arayüzünün dağıtımı tüm hızıyla sürüyor. Çinli üretici amiral gemisi modellerinin büyük bir kısmını yeni sürüme geçirdi ve an itibariyle giriş ve orta segmente odaklanıyor. Son olarak Redmi Note 9 Pro modelinin çok yakında güncellemeyi alacağı öğrenildi.

Redmi Note 9 Pro için MIUI 14 güncellemesi kullanıma sunuluyor

Redmi Note 9 Pro, 2020’de piyasaya sürüldü ve kutudan Android 10 tabanlı MIUI 12 ile çıktı. Şu anda Android 12 tabanlı MIUI 13 ile kullanıcıların karşısına çıkan akıllı telefon Xiaomiui tarafından paylaşılan bilgilere göre yakında MIUI 14 sürümünü de almaya başlayacak.

Redmi Note 9 Pro için MIUI 14 güncellemesi kullanıma sunuluyor

Redmi Note 9 Pro için MIUI 14 güncellemesi Android 12 tabanlı olacak ve V14.0.3.0.SJZMIXM, V14.0.1.0.SJZEUXM, V14.0.1.0.SJZIDXM ve V14.0.1.0.SJZTWXM yapı numaralarıyla gelecek. Henüz net tarih belli olmasa da güncellemenin nisan ayı itibariyle telefona ulaşması bekleniyor. Bunun dışında ilk olarak Mi Pilot’lar için yayınlanacağını, herhangi bir sorun çıkmaması halinde genel kullanıma açılacağını belirtelim.

 

MIUI 14 bizlere neler sunuyor?

Xiaomi’nin yaptığı etkinlik ile birlikte yeni arayüzün önemli detaylarına artık hakimiz. Öncelikle artık kullanmadığınız ama yine de sistem izin vermediği için kaldırılamayan temel uygulamaların bir çoğunu silebileceksiniz. Ayrıca Xiaomi, çok oyunculu oyunlar başta olmak üzere uygulamaların çalışmasını hafifleten foton motoru (foton engine) teknolojisi sayesinde, üçüncü parti uygulamaların güç tüketimlerinin yüzde 22 oranında azaltılacağına dikkat çekiyor.

MIUI 14 güncellemesi

Şirketin bir diğer iddiası ise sistem performansının ciddi oranda geliştiği yönünde. Öyle ki Android 13 ve MIUI 14 ikilisiyle birlikte sistem akıcılığı yüzde 88 oranında arttırıldı. Buna rağmen güç tüketiminde ise yüzde 16’lık bir iyileştirme mevcut. Her ne kadar sistem performansı yükseltilmiş olsa da Xiaomi’nin verileri MIUI 14’ün bir önceki sürümden yüzde 23 oranla daha az alan kapladığını gösteriyor.

MIUI 14 güncellemesi

Bu sonuç MIUI arayüzünün yeniden ele alınması ve baştan geliştirilmesi ile oluyor. Yeni MIUI 14 artık eski sürümlere göre daha hızlı olmasının yanında daha kararlı ve daha az alan kaplıyor. Yalnız Snapdragon 8 Gen 1, 8 Gen 1+ ve yeni Snapdragon 8 Gen 2 işlemcili modellerin bu yeniliklere odaklı optumize edildiğini hatırlatmakta fayda var.

MIUI 14 ile birlikte yeni “süper simgeler” adı verilen bir özellik daha sunuluyor. Ana ekrana farklı semboller ekleyebilmenize olana sağlayan bu özellik ile birlikte, daha canlı bir tema oluşturmak mümküne hale geliyor.

yeni süper simgeleme özelliği
Kaynak : https://shiftdelete.net/redmi-note-9-pro-miui-14-2
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli