user
e
sv

Xiaomi Vivo ile başabaş gidiyor!

197 okunma — 26 Mart 2023 14:23
Teknoloji dünyasının en büyük isimlerinden biri olan Xiaomi ve Vivo, 2022 yılının son çeyreğinde adeta kabusu yaşadı.

Çinli teknoloji devi Xiaomi için işler pek iyi gitmiyor gibi görünüyor. Şirket, bugün dördüncü çeyrek gelirinde büyük bir düşüş yaşandığını bildirdi ve bunu akıllı telefon sevkiyatlarındaki keskin bir azalmaya bağlıyor. COVID-19 salgını ana karada ciddi bir bozulmaya neden oldu ve bu Xiaomi’ye hiç yardımcı olmadı. Bu kadar rekabetçi bir piyasada, şirketin geleceği için bu durum büyük bir darbe olabilir.

Reuters’ın bildirdiğine göre, Xiaomi’nin 2022’nin dördüncü çeyreğindeki satışları 66.05 milyar yuan ($9.6 milyar) olarak gerçekleşti ve bu, önceki yılın 85.58 milyar yuan’a göre %22.8 düşüş manasına geliyor. Rakamlar analistlerin tahminlerinden biraz daha iyi olsa da, şirketin dördüncü çeyrekteki gelir düşüşlerinin üst üste dördüncüsü ve en büyük düşüşü olarak kaydedildi. Üstelik, net gelir sadece 1.46 milyar yuan oldu ve bu, önceki yılın 4.473 milyar yuanına göre %67.3 düşüş anlamına geliyor.

Xiaomi Vivo ile başabaş gidiyor!

Xiaomi’nin son zamanlardaki zorlukları düşünüldüğünde, Çinli teknoloji devi için geleceğin karanlık olup olmadığı konusunda şüpheler doğal olarak ortaya çıkıyor. Şirket, bir yandan önemli bir pazar olan Hindistan’da akıllı telefon sevkiyatlarında birinci sırayı kaybetti. Diğer yandan, Xiaomi’nin 2022’deki Hindistan akıllı telefon sevkiyatları önemli bir darbe aldı ve yıllık %24 düştü.

Ve daha da kötüsü, şirket Vivo gibi Çinli rakibinin ardından üçüncü sıraya düştü. Bu, dördüncü çeyrekte en büyük düşüş yaşayan Xiaomi’nin üst üste dördüncü çeyrekte düşen gelirlerle karşı karşıya kalmasına neden olan zor bir darbe. Şirketin geleceğinin ne olacağı ancak zamanla ortaya çıkacak, ancak şu anda Çinli şirket için zor bir dönem gözüküyor.

Xiaomi Grup Başkanı Lu Weibing, bir şirket kazanç çağrısında konuşurken, Çin tüketici elektroniği pazarının genel durumunun iyileşebileceğini, ancak şirketin satışlarda veya karlarda önemli bir toparlanma elde etmesinin zaman alacağını söyledi.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/mobil/xiaomi-vivo-ile-basabas-gidiyor-6420283203ab0a1b5860f70e
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli