user
e
sv

Microsoft, Windows 11’de varsayılan uygulamaları ayarlamayı kolaylaştırıyor

745 okunma — 22 Mart 2023 11:28
2021'de piyasaya sürülmesinden bu yana, Windows 11'e yönelik en tutarlı eleştirilerden biri, Microsoft'un uygulama varsayılanlarını ele alması oldu.

Windows 10 ile karşılaştırıldığında, daha yeni işletim sistemi, kullanıcıların şirketin birinci taraf tekliflerinden uzaklaşmasını daha karmaşık hale getirdi. Örneğin, bir web sayfasına veya PDF’ye her tıkladığınızda Edge’in açılmasını istemiyorsanız, Windows 11‘in Ayarlar menüsünü başlatmanız ve varsayılan uygulamayı dosya ve bağlantı türüne göre değiştirmeniz gerekiyor. Bu, Windows 11‘i özelleştirmeyi karmaşık hale getiren gereksiz yere uzun bir süreç.

Ancak Microsoft nihayet bu eleştirilerden bazılarını ele alıyor. Cuma günü yayınlanan bir blog yazısında şirket, “insanlara Windows PC deneyimlerinin kontrolünü verme konusunda uzun süredir devam eden yaklaşımımızı yeniden gözden geçiriyoruz” dedi ve Windows 11 kullanıcılarının uygulama varsayılanlarındaki değişiklikleri kontrol etmelerini sağlayacağını söylediği yeni bir özelliği duyurdu.

Microsoft, Windows 11’de varsayılan uygulamaları ayarlamayı kolaylaştırıyor

Bu yılın ilerleyen günlerde şirket, geliştiricilerin, Windows 11’in belirli bağlantılara ve dosya türlerine yanıt verme şeklini değiştirmek istediklerinde, kullanıcıları Ayarlar menüsünün doğru bölümüne göndermelerine olanak tanıyan yeni bir  tek tip kaynak tanımlayıcısı (URI) sunacak.

Microsoft ayrıca, programlara bu arabirim öğelerinde görünmeden önce izin vermenizi isteyen bir istem görüntüleyen yeni bir genel API ile masaüstüne, başlat menüsüne ve görev çubuğuna hangi uygulamaların sabitleneceği konusunda kullanıcılara daha fazla kontrol sağlayacağını söylüyor. Microsoft, özellikle, ”örnek olarak liderlik edeceğini” ve tarayıcının bu özellikler kullanıma sunuldukça Edge için  de güncellemeler yayınlayacağını söylüyor.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/yazilim/microsoft-windows-11de-varsayilan-uygulamalari-ayarlamayi-kolaylastiriyor-641959487d0d1f610c7325ca
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli