user
e
sv

Ford, yeni elektrikli Explorer modelini tanıttı!

181 okunma — 22 Mart 2023 16:38
Ford, düzenlediği etkinlikte Avrupa pazarı için geliştirdiği yeni elektrikli Explorer modelini tanıttı.

Ford, düzenlediği etkinlikte yeni Explorer modelini tanıttı. Şu an için yalnızca Avrupa özelinde göreceğimiz bu Volkswagen alt yapısını kullanan elektrikli araç önümüzdeki dönemde ABD ve dünyanın geri kalanında da satılığa çıkabilir. İşte tüm detaylar…

Ford, Avrupa’ya özel yeni elektrikli Explorer modelini tanıttı!

Birçok otomobil üreticisi Tesla başta olmak üzere diğer Çinli şirketlerin elektrik dönüşümüne hız katması nedeniyle beklenmedik hamlelerde bulundu. Tabii bir çoğu bu dönüşüme adım atmada birkaç yıl geç kaldı. Fakat bunun neticesinde bir araya gelerek ortak alt yapı geliştirmeye ve kullanmaya, yani bu durumu avantaja çevirmeye başladılar.

Ford elektrikli Explorer

Ford da elektrikli dönüşümünü en az Alman üreticiler kadar ciddiye alıyor. Öyle ki 50 yıldır herkesin bildiği ikonikleşen Mustang’den ABD’nin en çok satan otomobili/kamyoneti olan F-150’ye kadar bütün modellerinde elektrikli versiyonlar tanıtmaya başladı.

Ford, 1.2 milyon adetten fazla otomobilini fren hidrolik sıvılarının kaçak nedeniyle sızıntı yaptığı gerekçesiyle geri çağırdı.

Bugün tanıtılan ve Volkswagen tarafından geliştirilen alt yapıyı kullanan yeni elektrikli Explorer de bu sürecin bir parçası. Fakat şu an için yalnızca Avrupa’da satılacak. Aracın içerisine baktığımızda tam donanımlı bilgi-eğlence sistemi, 15 inç hareketli ekranı, kablosuz uygulama entegrasyonu ve gelişmiş sürücü yardımı gibi günümüzde standartlaşan tüm unsurları bulunduruyor.

Ancak bu otomobil elektrikli olduğu için asıl önemli olan detayları teknik özelliklerinde yatıyor. Birçok kişi için elektrikli oluşu dezavantaj gibi gözükse de 25 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar şarj olması ortalamanın üzerine çıktığını gösteriyor.

Ford elektrikli Explorer

Üstelik yalnızca Birleşik Krallık içerisinde 21 bin, Avrupa’da da (25 ülkede) 500 bin şarj istasyonu ile tamamen uyumlu. Markanın bu modelini direkt olarak Nissan Ariya ve Kia EV5’in karşısına konumlandırdığını söyleyelim.

Kaynak : https://shiftdelete.net/ford-yeni-elektrikli-explorer
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli