user
e
sv

Apple, katlanabilir iPhone’lar/iPad’ler için ekran koruması üzerinde çalışıyor

183 okunma — 22 Mart 2023 08:39
Amerikalı teknoloji devi Apple, katlanabilir cihaz sektöründe daha fazla geri kalmamak için kolları sıvamış gibi görünüyor.

Katlanabilir cihazlar giderek daha popüler hale geliyor. Neredeyse her gün, yeni bir şirket kendi katlanabilir akıllı telefonunu piyasaya sürüyor. Ancak, bu cihazların ciddi bir dezavantajı var: esnek OLED ekranları son derece kırılgan ve minimal bir basınçla kolayca hasar görebiliyor. Bu soruna çözüm olarak Apple, katlanabilir iPhone ve iPad ekranları için özel bir koruma sistemi tasarlıyor, bu tasarım cihazları düşmelere karşı koruyacak.

Apple, yeni patent başvurusunu Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Marka Ofisi’ne (USPTO) gönderdi. Fikir, katlanabilir veya kayar ekranlara sahip cihazlarda sensörler kullanarak cihazların düşüp düşmediğini belirlemektir. Cihaz düşüyorsa, ekranı kapatır veya kısmen geri çeker, böylece hassas ekran zemine temas etmez.

Apple, katlanabilir iPhone'lar/iPad'ler için ekran koruması üzerinde çalışıyor - Resim : 1

Apple, katlanabilir iPhone’lar/iPad’ler için ekran koruması üzerinde çalışıyor

Patent başvurusu, ekranı 180 dereceden daha az bir açıya katlamak bile onu korumaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Bu, cihazın kenarlarının önce yere çarpacağı, ekranın ise daha az zarar göreceği anlamına gelir. Bir kayar ekran, cihaz çok hızlı düşerse otomatik olarak ekranı geri çekebilir. Apple analisti Ming-Chi Kuo, genellikle Apple ürünleri hakkında doğru tahminler yapan biri olarak, 2025 yılında bir katlanabilir iPad’in piyasaya sürülebileceğini düşünüyor.

Ancak, en iyi uzmanlar bile bazen yanılabiliyor. 2021 yılında Kuo, bir katlanabilir iPhone’un 2023’te çıkacağını ve 20 milyon adet satacağını tahmin etmişti. Kuo’nun yeni tahmini, katlanabilir bir iPad’in karbon fiber bir ayaklığı olabileceği yönünde. Bu, kullanıcıların cihazı tutmadan ekranda içerik izlemek için daha iyi bir açıda ayarlamalarına olanak tanıyacak. Bu fikirler ilginç olsa da, şu anda sadece patent başvuruları ve tahminler oldukları unutulmamalıdır. Ancak, Apple’ın katlanabilir cihazların ekranlarını düşmelere karşı nasıl koruyabileceğini bulmak için büyük çaba harcadığı da açıkça ortada. Bakalım önümüzdeki günlerde bu konulara ilişkin daha ne gibi bilgiler göreceğiz.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/mobil/apple-katlanabilir-iphonelaripadler-icin-ekran-korumasi-uzerinde-calisiyor-6419601e252b78126634386e
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli