user
e
sv

Volkswagen elektrikli otomobiller için dev bir yatırıma hazırlanıyor!

736 okunma — 16 Mart 2023 11:06
Volkswagen, geleceğini elektrikli araçlara bağladı ve 18,2 milyar dolarlık emisyon skandalından kısa bir süre sonra yola 30 yeni EV üretmeyi planladığını duyurdu.

Şimdi ise otomobil üreticisi önümüzdeki beş yıl içinde elektrifikasyon çabalarının farklı alanlarına 193 milyar dolar harcamayı planladığını açıkladı. The New York Times’a göre, Volkswagen CEO’su Oliver Blume bir basın toplantısında, bu bütçenin üçte ikisinin pil üretimine, yazılım geliştirmeye ve araçları için kritik ve hammadde tedarikine gideceğini söyledi.

Blume’un ifşası, otomobil üreticisinin yan kuruluşu PowerCo’nun Kanada’da ilk Kuzey Amerika pil hücresi fabrikasını kuracağını ve Güney Carolina’da elektrikli kamyonetler ve SUV’lar üreteceğini duyurmasının ardından geldi. Şirket, 2022’de Chattanooga, Tennessee fabrikasını yeniden tasarladıktan sonra şimdiden ABD’de ID.4 elektrikli araçlarını üretiyor.

Volkswagen elektrikli otomobiller için dev bir yatırıma hazırlanıyor!

Ancak Volkswagen’in elektrifikasyon çabaları hala en büyük rakiplerinin gerisinde.  Şirket Kuzey Amerika ve Çin’i hedeflerine ulaşmak istiyorsa fethetmesi gereken en önemli iki pazarı olarak görüyor. Volkswagen daha önce elektrikli araçların 2030 yılına kadar ABD’deki satışlarının yaklaşık %55’ini oluşturmasını istediğini söylemişti.

Şimdilik otomobil üreticisi, yaklaşık 26.000 dolara mal olan uygun fiyatlı modeller de dahil olmak üzere EV’leri daha fazla modelle genişletmek için çalışırken gazlı araçlar üretmeye devam edecek. Volkswagen’in baş finans ve işletme sorumlusu Arno Antlitz, şirketin ilerlemek için izlemesi gereken yol hakkında şunları söyledi: “Kendimizi bir teknoloji, pille çalışan elektrikli araçlar, birleşik bir yazılım yığını, piller, otonom sürüş ve mobilite hizmetleri grubuna dönüştürmeliyiz.”

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/otomobil/volkswagen-elektrikli-otomobiller-icin-dev-bir-yatirima-hazirlaniyor-64122ee9ca9a621d323bffd7
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli