user
e
sv

Togg T10X Türkiye satış fiyatı belli oldu!

201 okunma — 14 Mart 2023 15:27
Uzun zamandır merakla beklenen yerli otomobil bugün satışa çıktı. İşte Togg fiyatı, menzili, donanım paketleri ve teknik özellikleri...

Uzun zamandır beklenen yerli otomobil için nihayet beklenen an geldi. Bugün, Togg C-SUV modelinin fiyatı açıklandı ve aracın satışa çıkacağı tarih paylaşıldı. İşte yeni Togg modelinin adı, menzili, fiyatı, donanım paketleri, hızlı şarj- batarya, renk ve teknik özellikleri…

Togg fiyatı belli oldu: Yerli otomobil hakkında tüm bilinmeyenler!

Türkiye’nin yerli ve milli ilk elektrikli otomobili için yaklaşık 3 yıl önce Anadolu GrubuBMCTurkcellZorlu Holding ve TOBB ortaklığında Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu kuruldu. Neticesinde 2019 yılının sonunda ilk Togg modeli olan T10X tanıtıldı.

Aradan geçen sürenin ardından geçtiğimiz yılın ekim ayında Gemlik tesisinde düzenlenen etkinlikte Togg C-SUV için seri üretim süreci başlatıldı. Bugün de merakla beklenen Togg T10X fiyatı açıklandı ve otomobilin satışa sunulacağı tarih paylaşıldı. Siz de haberimizin devamında “Togg C-SUV fiyat listesi“, “Togg nasıl satın alınır“, “Togg teslim tarihi ne zaman” ve Togg özellikleri nedir gibi soruların detaylı yanıtlarını bulabilirsiniz.

Honda fabrikasını satın alımından sonra adı sürekli yerli otomobille anılan HABAŞ için yeni iddialar ortaya çıktı. İşte detaylar…

Togg fiyat listesi

Togg T10X fiyatları şu şekilde:

  • V1 RWD Standart Menzil: 953 bin TL
  • V2 RWD Standart Menzil: 1 milyon 55 bin TL
  • V2 RWD Uzun Menzil: 1 milyon 215 bin TL

Togg ne zaman satışa çıkacak? Togg T10X nasıl alınır?

Togg T10X, şirketin dijital ve fiziksel mağazaları aracılığıyla aracı bir kurum veya şirket olmadan satın alınabilecek. Nitekim Togg fiyatı da bugün açıklandı ve sipariş sürecinin 16 Mart’ta başlayacağı söylendi. İlerleyen süreçte ise ilki Zorlu Center‘da olmak üzere 7 bölgede 20 konumda temas noktaları açılacak.

Togg C-SUV özellikleri

Togg, C segmentte yer alacak 2 farklı SUV üretmeyi planlıyor. Her iki araç da aynı altyapıya sahip. Kendi içlerinde ise 160 kW (bugün satışa çıkan tek motor-arkadan itiş) ve 320 kW (2024’te gelecek çift motor- dört çeker) şeklinde ikiye ayrılıyor. Ayrıca her iki seçenekte de uzun menzil paketinin olacağını belirtelim.

Togg modelleri

Buna ek olarak, otomobilin içerisinde sürücü takip sistemi sayesinde anlık olarak şoförün nabzı ve hayati verileri izlenebiliyor. Ayrıca aracın dış kısmında bulunan sensörler ve kameralar da hem otonom sürüş hem de sürücü asistanı olarak görev yapıyor.

Togg C-SUV teknik özellikleri

Özellikler Veriler
Motor 160 KW/ 320 KW
Beygir gücü 215 HP/430 HP
0-100 hızlanma <7.6 sn/ <4.8 sn
Menzil 310 km/ 510 km
Otonom sürüş 3. seviye
Aks açıklığı 2890 mm
Euro NCAP 5 yıldız hedefleniyor
Motor seçenekleri Arkadan itişli/ Dört çeker
Batarya seçenekleri StandartLong Range
Şarj Rapid şarj teknolojisi
2023’te
 25 dakikada yüzde 20’den 80 dolum
2025‘te 8 dakikada yüzde 80 dolum

Togg C-SUV batarya

Togg ile Farasis şirketi tarafından batarya üretimi için eş paydaş olarak kurulan Siro, Türkiye fabrikasında C-SUV modelinde 310 km ve 510 km şeklinde menzil sunan 2 farklı batarya paketi üretiyor. Bu piller, hızlı şarj istasyonunda 25 dakikada yüzde 20’den yüzde 80’e dolum yapabiliyor. 2025 sonrasında ise 4. nesil olarak adlandırılan ve 3 kat daha hızlı şarj olabilen yeni bir üniteye geçilecek.

Trugo hızlı şarj istasyonu

Togg çatısı altındaki Trugo, alt yapı çalışmaları neticesinde Türkiye’de ilk etapta en az 1000 adet (2 bin otomobili aynı anda şarj edebilen) hızlı şarj istasyonu kurulduğunu açıkladı. Tabii bu sayı zamanla katlanarak artacaktır.

İstasyon üretimi için Star Charge, Vestel ve Siemens şeklinde 3 farklı şirketle anlaşma sağlandığı biliniyor. Vestel ve Star Charge (Bolu’da kurulan), 180 kW DC gücünde hızlı şarj yapabilen cihazların teslimatlarına başladı. Siemens de 300 kW DC gücündeki istasyonları teslim etti.

Ek olarak, Togg ve Shell arasında bir anlaşma imzalandı. Buna göre 600’den fazla Trugo hızlı şarj istasyonu 81 ildeki 400 Shell noktasına kurularak yalnızca Togg değil, tüm elektrikli otomobillere hizmet verecek. 2. etapta ise bu sayı 600 Shell noktasına ve 1000 üniteye çıkarılacak.

Hedef ise her 25 ila 40 km’de bir istasyonun bulunması. Yani hem İstanbul başta olmak üzere metropollerde hem de diğer şehirlerde şarj istasyonu bulma problemi olmayacak. Ek olarak, bugün Togg fiyatı açıklanmış olsa da şarj ücretleri henüz belirsizliğini koruyor.

Togg C-SUV renkleri

Togg tarafından geçtiğimiz aylarda seri üretim bandına sokulan ve bugün fiyatı açıklanarak satışa sunulan yeni C-SUV modelinin renkleri paylaşıldı. Bunlar sırasıyla Gemlik (mavi), Anadolu (kırmızı), Oltu (siyah), Kula (gri), Kapadokya (bej) ve Pamukkale (beyaz). Yani Togg C-SUV’un 6 renk seçeneği mevcut.

Togg üretim takvimi

Model Araç tipi Tanıtım tarihi Türkiye çıkış tarihi Avrupa çıkış tarihi Motor
Togg SUV C-segment SUV 27 Aralık 2019 16 Mart 2023 2024 3. çeyrek Elektrikli
Togg Sedan C-segment Sedan 27 Aralık 2019 2025 1-2. çeyrek Elektrikli
Togg XCoupe C-segment XCoupe 29 Ekim 2022 2026 sonrası Elektrikli
Togg Kompakt SUV B-segment SUV Bekleniyor 2030’a kadar Elektrikli
Togg MPV Bekleniyor 2030’a kadar Elektrikli
Tanıtılan Togg C-SUV, Sedan ve Xcoupe
Kaynak : https://shiftdelete.net/togg-t10x-fiyati-donanim-paketleri-hizli-sarj-batarya-renk-teknik-ozellikleri
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli