user
e
sv

Xbox’ta olup PlayStation’da olmayan özellik sonunda geliyor!

183 okunma — 13 Mart 2023 11:58
Sony yeni bir PlayStation 5 DualSense güncellemesi yayınlayacak. Marka güncelleme ile DualSense kontrolcülerin büyük problemini giderecek.

Sony’nin PlayStation 5 ile çıkış yapan DualSense kontrolcüleri o dönem oldukça beğeni topladı. Kullanıcılar bu yeni kontrolcünün ele daha güzel oturduğunu ve özellikle titreşim motorunun hissiyatını çok beğendiklerini belirtmişti. Marka ise bu kolların tamamen PS5 oyuncuları için özel olarak tasarlandığını söylüyordu. Ancak bu yine de DualSense ile alakalı sıfır şikayetin olduğu anlamına gelmiyor. Sony gelen bazı şikayetler üzerine yeni bir DualSense güncellemesi yayınlayacak. Böylece marka DualSense kontrolcülerin büyük bir şikayetini giderecek.

Xbox’ta var ancak PS’de yok!

PlayStation serisi her modelinde aslında yeni bir kontrolcü de piyasaya çıkartıyor. Sony PS4 ile beraber DualShockları piyasaya sürmüştü. O dönem PlayStation serisinde ilk defa kablosuz bir oyun kolu ortaya çıkmıştı. Kullanıcılar ve ülkemiz PlayStation kafe sahiplerini bu yeni ürün oldukça sevindirmişti. Çünkü PlayStation 4 DualShock ile birlikte çirkin kablo görüntüleri ortadan kalkmıştı.

DualSense güncellemesi

Tarihler 2020’yi gösterdiğinde PlayStation 5 sahnedeydi. PlayStation 5 ile birlikte DualSense kontrolcüleri de yerini aldı. Markanın oldukça iddialı bu yeni kontrolcüleri öncekilere nazaran çok daha gelişmiş titreşim motorlarına sahip. Bu motorlara ek olarak gelen yeni tetik tuşları ile Sony oyuncuların fps vb. oyunlarda ellerinde gerçek silahların olduğunu hissedeceklerini belirtmişti.

Sony, geçtiğimiz ay en çok indirilen PlayStation oyunlarını açıkladı. Listede popüler PS4, PS5 ve PS VR oyunlarına yer verildi.

Ancak bu yeni oyun kolu hakkında kullanıcılar ne kadar olumlu konuşuyor olsa da şikayetler de geliyor. Özellikle kablosuz olarak güncellenememe sorunu. DualSense kontrolcülerini güncellemeniz için konsola kablo ile bağlamanız gerekiyor. Kullanıcılar bunun oldukça zahmetli olduğunu ve bu sürenin uzaması takdirde konsolu kullanamadıklarını belirtiyordu.

Konunun bir başka eleştiri noktasıysa en yakın rakibinde bu özelliğin uzun süredir var olması. Birçok kişi Xbox kontrolcülerinin uzun zamandır kablosuz şekilde güncellenebiliyor olmasına karşın DualSense kontrolcülerin bu özelliğe sahip olmamasını eleştiriyor. Sony bu yeni DualSense güncellemesi ile birlikte rakibi Microsoft’ttan geri kalmayacak.

DualSense güncellemesi

Sony 2023’ün ilk aylarında DualSense Edge’yi piyasaya sürdü. 322g kodlu bu yeni ürün PlayStation için kullanıcıların satın alabileceği en güçlü kontrolcü özelliğini taşıyor. Ayrıca PlayStation 5 Pro’nun da 2023 Haziran ayında piyasaya sürüleceği söylemleri var. Kesin bir netlik kazanmasa da tüm tahminler bu yılın Haziran ayını işaret ediyor.

Kaynak : https://shiftdelete.net/sony-yeni-dualsense-guncellemesi-yayinlayacak
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli