user
e
sv

Dünya’ya neler oluyor! Bir kıta ikiye bölünüyor

322 okunma — 11 Mart 2023 23:53
5 ila 10 milyon yıl içinde, yeni bir okyanusun Afrika kıtasını yarıp Doğu Afrika'yı bir adaya dönüştürebileceği tahmin ediliyor. İşte ayrıntılar...

Afrika kıtası, oldukça yavaş bir şekilde de olsa ikiye ayrılıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi, jeoloji alanındaki diğer her şey gibi, bu ayrılma olayı da milyonlarca yıl alacak son derece uzun bir süreç, ancak sonunda Doğu Afrika‘nın bir kısmının kıtanın geri kalanından kopmasına ve muhtemelen iki kara kütlesi arasında yeni bir okyanusun doğmasına neden olacak.

Ülkeler belli oldu

Devasa parçalanma, Etiyopya, Kenya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Uganda, Ruanda, Burundi, Zambiya, Tanzanya, Malavi ve Mozambik dahil olmak üzere Afrika’daki birkaç ülke boyunca binlerce kilometre aşağı doğru uzanan, dünyanın en büyük yarıklarından biri olan Doğu Afrika Yarık Sistemi (EARS) ile ilişkili.

2004 yılında yapılan bir araştırmaya göre, bu yarık sistemi sebebiyle Afrika plakası, her yıl milimetrelik süper yavaş bir hızla birbirinden uzaklaşan iki plakaya ayrılıyor.

Çatlak büyümeye devam ediyor

2018’de Kenya’da ortaya çıkan bir çatlak haberi viral oldu ve birçok kişi bunun Afrika‘nın gözlerimizin önünde ikiye ayrıldığının kanıtı olduğunu iddia etti. Bu ürkütücü sahne EARS ile ilgili olsa da, bunu Afrika’nın büyük bölünmesinin canlı bir kanıtı olarak sunmak tam olarak doğru olmayacaktır.

Muhtemelen vadinin düzenli riftleşme aktivitesinin oldukça yerelleştirilmiş bir ifadesiydi. EARS, yaklaşık 25 milyon yıldır bu sürece devam ediyor ve Kenya’daki çatlak, kıtada meydana gelenlerin dolaylı bir fısıltısı olarak yorumlanabilir.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/guncel/dunyaya-neler-oluyor-bir-kita-ikiye-bolunuyor-640bac9007c45f2d746f6d52
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli