user
e
sv

Android 14 için geri sayım: İkinci geliştirici ön izleme sürümü yayında!

599 okunma — 09 Mart 2023 12:40
Android 14 ikinci geliştirici ön izleme sürümü yayında. Peki yeni sürümde hangi özellikler karşımıza çıkıyor? İşte ayrıntılar!

Google’ın 10 Mayıs’ta düzenleyeceği Google I/O 2023 etkinliğinde vitrine çıkması beklenen Android 14 için çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Geçtiğimiz ay ilk geliştirici sürümü yayınlanan yeni Android yapısı için kısa bir süre önce yeni bir haber geldi. Android 14 ikinci geliştirici ön izleme sürümü yayında. Peki yeni sürüm neler sunuyor?

Android 14 ikinci geliştirici ön izleme sürümü yayınlandı

Android 14 ikinci geliştirici ön izleme sürümünde dikkat çeken birçok özellik karşımıza çıkıyor. Burada en fazla öne çıkan detay ise hackerların sohbetler, banka bilgileri ve görseller gibi kısacası istenmeyen ekran görüntüleri almasını engellemesine imkan sağlayacak bir algılama çerçevesinin eklenmesi oldu.

Android 14 için geri sayım: İkinci geliştirici ön izleme sürümü yayında!
Android 14 çıkış tarihi ne zaman?

Android 14’ün yeni geliştirici ön izleme sürümü ayrıca uygulamaların erişebileceği fotoğrafları iOS‘taki gibi sınırlıyor. Böylelikle kullanıcıların bir uygulamanın erişebileceği fotoğrafları sınırlandırmalarına ve dilerlerse tamamen engellemelerine imkan verilecek. Bu noktada ”Tüm fotoğraflara erişime izin ver”, ”Tüm fotoğraflara erişime izin ver” ve ”İzin verme” şeklinde üç farklı seçenek bulunacak.

Birçok Pixel cihazının tanıtılacağı Google I/O etkinliğinin tarihi belli oldu. Peki Android 14 çıkış tarihi belli oldu mu?

Güvenlik ve gizlilik özelliklerine ek olarak performans konusunda da önemli adımlar atılıyor. Örneğin arka planda çalışan uygulamaların kullanacakları kaynak miktarının sınırlandırılarak performansın artırılmasına yönelik hamleler var. Öte yandan Android kullanıcılarının sıklıkla şikayet ettiği kapatılması bir hayli zor olan bildirimler için de çeşitli değişiklikler yapılıyor.

Android 14 çıkış tarihi ile ilgili net bir açıklama yok. Ancak 10 Mayıs’taki Google I/O 2023 etkinliğinde tanıtılacağını belirtelim. Bu süreçte beta sürecinin başlaması ve yılın sonlarına doğru da kararlı sürümün çıkış yapması bekleniyor.

Kaynak : https://shiftdelete.net/android-14-ikinci-gelistirici-on-izleme-surumu
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli