user
e
sv

Samsung Exynos’a veda: Yeni işlemci yolda!

121 okunma — 06 Mart 2023 23:27
Samsung, işlemci sektöründe daha iddialı olabilmek adına yeni CPU çekirdek teknolojisini geliştirmeye başladı.

Samsung, Exynos işlemcileri ile bir süredir akıllı telefonlarına güç veriyor. Önceki yıl amiral gemisi S21 modelinde de Exynos 2100 işlemcisine yer veren Güney Koreli üretici, S22 ve bu sene tanıttığı S23 modellerinde ise Qualcomm imzalı Snapdragon işlemcilere geçiş yapmıştı. Şirket her ne kadar üst düzey modellerinde kullanmasa da henüz kendi işlemcilerinden vazgeçmiş değil.

Samsung kendi CPU teknolojisini üretmeye hazırlanıyor

Samsung, işlemci sektöründe iddialı bir rol üstlenmek istiyor. Güney Koreli teknoloji şirketinin bu konuda önemli bir adım atarak özel bir CPU çekirdeği geliştirmek için bir ekip kurduğu belirtildi. Şirket bu yeni ekibe liderlik etmesi için ise eski bir AMD çalışanını işe almış durumda.

Samsung şu anda Exynos işlemcileri için hazır Arm CPU çekirdeklerini kullanıyor. Ancak şirktin kendi özel çekirdeklerini kullanmasının teorik olarak daha iyi performans ve daha iyi verimlilik sağlayacağı öngörülüyor. Qualcomm da bu konuda aslında Samsung ile benzer bir yol izliyor. Şirket bilgisayarlarda sunacağı Oryon işlemcilerinde kendi işlemci çekirdeklerini kullanacak. Mobil işlemciler için de şirketin bu yolu izlemesi bekleniyor.

Samsung, kısa bir süre önce orta segmente hitap eden Exynos 1380 işlemcisini vitrine çıkardı. Peki işlemci kullanıcılara neler sunuyor?

Güney Koreli üretici daha önce de kendi işlemcileri için özel çekirdekler geliştirmişti. Şirket daha önce 2016’dan 2020’ye kadar Exynos işlemcilerde özel Mongoose CPU çekirdeklerini kullanmıştı. Ancak 2021’den itibaren Arm imzalı işlemci çekirdeklerine geçiş yaparak bu girişimi sonlandırdı. Exynos 990, Samsung’un özel çekirdeğini kullanan son işlemci oldu.

samsung exynos 2300

Diğer yandan Samsung, yeni nesil akıllı telefon işlemcilerinin çalışmalarını da hızlandırmış durumda. 2025 yılında tanıtılacak yeni işlemciler için ise Galaxy Chip adı gündemde. Gelen bilgilere göre bu işlemciler ise ilk etapta Arm teknolojisine bağlı olacak. Çünkü özel CPU çekirdeğinin geliştirilmesi için birkaç yıldan fazlası gerektiği ifade ediliyor.

Kaynak : https://shiftdelete.net/yeni-samsung-islemci-yolda
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli