user
e
sv

Katlanabilir akıllı telefon dünyasının kazananı kim oldu?

130 okunma — 04 Mart 2023 21:49
Her gün daha fazla gelişen katlanabilir akıllı telefon pazarında rekabet kızışıyor. Son raporlar sayesinde 2022 yılının en çok satan katlanabilir telefon üreticisi belli oldu. Detaylara bakalım.

Katlanabilir akıllı telefon pazarı her geçen gün büyümeye devam ediyor. Firmalar rekabetçi modellerini piyasaya sürdükçe diğer markalar da onu referans alıp bu telefonları daha fazla geliştiriyor. Financial Times, Canalys firmasının yaptığı araştırmayı paylaşarak 2022 yılında en çok katlanabilir akıllı telefon gönderimi yapan şirketi ortaya çıkardı.

Samsung, katlanabilir telefon pazarının birincisi oldu

Financial Times’ın paylaştığı son grafiğe göre Samsung katlanabilir akıllı telefon gönderimlerinde birinci sırada. Böylelikle Galaxy Z Fold serisinin, Güney Koreli teknoloji devi için pazar payı açısından oldukça yararlı olduğunu söyleyebiliriz.

Grafikte, Samsung’un 12 milyona yakın bir sayıda katlanabilir telefon gönderimi yaptığı bilgisi yer alıyor. Huawei ise 2 milyona yakın bir gönderim elde etmiş durumda.

Oppo, Vivo, Xiaomi, Honor ve son olarak Motorola listeyi takip ediyor. Katlanabilir telefon pazarı geçtiğimiz yılda toplamda 14,2 milyon sevkiyata erişmiş durumda.

Katlanabilir akıllı telefon
2022’de sevk edilen katlanabilir telefonları milyon olarak gösteren grafik. (TechtUSA | Financial Times/Canalys)

Bu sayı az gözükebilir ancak araştırmalara göre bu sektör, 2023 yılı için çok daha iddialı. FT’ye göre sektör bu yıl içerisinde 30 milyon sayısından daha fazla katlanabilir telefon gönderimi yapacak. Böylelikle katlanabilir telefon pazarı, sevkiyatları ikiye katlayarak daha ciddi bir pazar konumuna erişecek.

Daha önceden bildirildiği gibi Samsung, katlanabilir sektöründe oldukça iddialı planlarını devreye sokacak. Güney Koreli teknoloji devinin bu atılımları, katlanabilir sektörünü daha da ileriye götürebilir. Apple da bu sektöre girerse işlerin çok daha fazla büyüyeceğini tahmin edebiliriz.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/mobil/katlanabilir-akilli-telefon-dunyasinin-kazanani-kim-oldu-6403554188d30d52d2393286
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli