user
e
sv

Nvidia ile akıllı telefonlar oyun canavarına dönüşecek! Nasıl mı?

873 okunma — 26 Şubat 2023 18:16
Ekran kartı teknolojisinin en önde gelen isimlerinden olan Nvidia, akıllı telefonlar için kolları sıvadı. GPU devi, MediaTek ile yapacağı işbirliği sayesinde akıllı telefonlara büyük güç getirecek.

Yapay zeka destekli grafik işlemci birimleri sınıfında lider olan Nvidia, pazar payını her gün büyütmeye devam ediyor. Yeni teknolojileri ile sektörde büyük dikkat çeken şirket, şimdi akıllı telefonlara sunacağı bir girişim ile karşımızda.

Kaynaklardan gelen bilgilere göre NvidiaMediaTek firmasının önümüzdeki yıl piyasaya süreceği amiral gemisi yonga setlerine yapay zeka (AI) destekli grafik işlemci birimlerini (GPU) sunacak. Böylelikle Nvidia GPU’lar, MediaTek yonga setleri içerisinde yer alacak.

Nvidia AI GPU’lar MediaTek’in amiral gemisi yonga setleri içerisinde yer alacak

Örnek olarak MediaTek Dimensity 9200 yonga seti, Nvidia’nın mobil GPU’larından yararlanarak GPU performansı anlamında çağ atlatabilir. Bu gelişme ile birlikte MediaTek, GPU sınıfında en büyük rakibi Qualcomm’u da geride bırakabilir.

MediaTek işlemcilere gelecek olan yapay zeka destekli Nvidia mobil GPU’lar, RTX çekirdeklerini de kapsarsa endüstride büyük değişikliğe yol açabilir. Hatırlarsanız Samsung, Exynos 2200 yonga seti için AMD‘nin RDNA 2 teknolojisinden yararlanmıştı.

Nvidia MediaTek
MediaTek yonga seti. (MediaTek)

Bu gelişme ile birlikte Qualcomm gibi diğer yonga seti üreticileri GPU konusuna fazlasıyla yoğunlaşmış ve GPU performansı anlamında büyük iyileştirmeler sunmuştu. Hatta Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 1 yonga setinde yer alan Adreno 730 GPU ile Exynos 2200 da yer alan AMD RDNA 2 GPU‘yu performans tarafında geçmişti.

Qualcomm aynı şekilde Nvidia destekli MediaTek yonga setlerini geride bırakabilmek için Adreno GPU serisine büyük teknolojileri kazandırabilir. Rekabetin nasıl seyredeceği şu an tam olarak bilinmese de MediaTek’in Nvidia ile olan işbirliği yonga seti devlerini terletecek gibi gözüküyor.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/mobil/nvidia-ile-akilli-telefonlar-oyun-canavarina-donusecek-nasil-mi-63fa89d0c77d9e4a0c292a67
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli