user
e
sv

MetaGuard, 61 milyon kişinin e-Devlet bilgileri çalındığı iddiasına karşı uyardı

325 okunma — 26 Şubat 2023 18:19
Cyberthint, Hydra Market'in e-Devlet üzerinden 61 milyon vatandaşın kişisel verilerine erişip sattığı iddiasında bulundu. Konuya ilişkin uyarı MetaGuard Cyber Security'nin CEO'su Savaş Yöndem'den geldi. Yöndem, "Her ihtimale karşı e-Devlet şifreleri değiştirilmeli" dedi.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kişisel veriler dijital ortama taşındı.

Pek çok faydası olan bu durumun, oluşabilecek zararları da yok değil.

Öyle ki gün içinde konuya ilişkin ortaya atılan bir iddia dikkat çekti.

Siber tehditlere karşı önceden önlem alınmasını sağlayan gelişmiş bir siber tehdit önleyici platformu olan Cyberthint, Hydra Market’in e-Devlet üzerinden 61 milyon vatandaşın kişisel verilerine erişti iddiasında bulundu.

Yine aynı iddiaya göre Hydra Market, verileri satışa çıkardı.

Kaynağa göre veriler, sadece 11 saat içinde satıldı.

Yaşananların ardından olayı MetaGuard Cyber Security ele aldı.

“61 milyon Türk vatandaşının e-Devlet şifrelerinin ele geçirildiği paylaşımlara rastladık”

Konuyla ilgili hesabından bir paylaşımda bulunan MetaGuard Cyber Security CEO’su Savaş Yöndem, “MetaGuard SOC ekibi tarafından 26.02.2023 günü yapılan Önleyici Siber Güvenlik Çalışmaları sırasında, henüz doğruluğu teyit edilemeyen ancak 61 Milyon Türk Vatandaşının E-Devlet Şifresinin ele geçirildiği ve satışa çıktığı İddiası ile dolaşımda olan bazı paylaşımlara rastlanmıştır. Paylaşımlarda https://hydramarket.co web sitesi ve bu siteye ait Telegram kanalı üzerinden satışın gerçekleştirileceği de ayrıca belirtilmektedir. Paylaşımlarda özellikle bir miktar kullanıcı adı ve şifre bilgisi verilerek toplamda 61.288.038 kişinin etkilendiği iddia edilmektedir. İnşallah gerçek değildir ve sadece Scam için yapılmış bir paylaşımdır.” ifadelerine yer verdi.

“Her ihtimale karşı şifrelerinizi değiştirin”

Konuya ilişkin bir de uyarıda bulunan Yöndem, “Her ihtimale karşı; Yukarıdaki uyarının dikkate alınarak E-Devlet Şifrelerinin bir an önce değiştirilmesi, ek güvenlik önlemlerine geçilmesi acil tavsiyemizdir. Hem kişisel olarak hem de İşletme olarak zarar görmemek için çok dikkatli olunması, şüpheli bağlantılara tıklanmaması ve herhangi bir şüpheli durumda özellikle müşterilerimizin Metaguard.Com ekibinden yardım istemesi gerekmektedir.” dedi.

Yeni Haber Başlığı
Yeni Haber Başlığı
Kaynak : https://www.ensonhaber.com/teknoloji/metaguard-61-milyon-kisinin-e-devlet-bilgileri-calindigi-iddiasina-karsi-uyardi
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli