user
e
sv

Microsoft’un ‘karbona duyarlı’ güncelleme özelliği Xbox konsollarına geliyor

142 okunma — 16 Şubat 2023 23:56
Microsoft, Xbox konsolları için yeni bir güncelleme yayınlamaya başladı. Şubat sürümünün eklediği en dikkate değer özellikler arasında, şirketin geçen ay test etmeye başladığı "karbon farkındalığı" işlevi var.

Xbox’ınız internete bağlandığında, oyun, uygulama ve işletim sistemi güncellemelerini yerel karbon yoğunluğu verilerine göre planlayacak şekilde ayarlayabileceksiniz. Microsoft’a göre bunu yapmak, konsolunuzun daha az karbon emisyonu üretmesini sağlayacak çünkü sistem yalnızca daha fazla yenilenebilir enerji mevcut olduğunda dosyaları indirmek üzere programlanmış. Bu ayrıca elektrik faturanızda tasarruf etmenizi de sağlayabilecek.

Ek olarak, tüm Xbox kullanıcıları artık şirketin yeni “Kapatma (enerji tasarrufu)” seçeneğine erişebiliyor. Microsoft, daha uzun başlatma sürelerine ve Xbox’ın uzaktan uyandırma işlevine karşın, özelliğin konsolunuzun güç tüketimini uyku modunda bırakmanıza kıyasla 20 kata kadar azaltabileceğini söylüyor. Microsoft, “Bir yıl boyunca enerji tasarrufu moduna geçen her iki konsol için, on yıl boyunca dikilen ve büyütülen bir ağacın çıkardığı eşdeğer miktarda karbon tasarrufu sağlayacağız” diyor.

Microsoft’un ‘karbona duyarlı’ güncelleme özelliği Xbox konsollarına geliyor

Ayrıca, şubat güncellemesi, oyunların Xbox’ınızın ana ekranının arka planını değiştirmesini engellemenizi sağlayan bir özellik ekleyecek. Artık istediğiniz düz rengi ayarlayabileceksiniz. Bunu, Ayarlar uygulamasındaki Kişiselleştirme menüsüne giderek yapabilirsiniz.

Microsoft ayrıca, Xbox sahiplerinin şirketin Home uygulamasını konsolları için bir dokunmatik uzaktan kumanda olarak kullanmalarına izin vermek için Google ile de bir ortaklık kurdu. Microsoft, “Artık Xbox konsolunuzu Google Home uygulamanıza eklediğinizde, konsolunuzu kolayca açıp kapatabilecek, ekranda gezinebilecek, medya oynatmayı kontrol edebilecek ve daha fazlasını yapabileceksiniz” diyor. Şubat güncellemesine eriştiğinizde, telefonunuzda Google Home uygulamasını açın ve mevcut cihazların listesini yenilemek için arayüzü aşağı çekin. Ardından, başlamak için Xbox’ınıza dokunun.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/oyun/microsoftun-karbona-duyarli-guncelleme-ozelligi-xbox-konsollarina-geliyor-63ee328695d99b5f7b5fd6bd
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli