user
e
sv

Skandal: Facebook verileri internete düştü! Hem de ücretsiz olarak!

961 okunma — 04 Nisan 2021 16:24
Facebook veri skandalı tekrar gündeme geldi. 533 milyon kullanıcının verisi internette ücretsiz olarak yayınlandı. Her şeyiniz artık internette!

Facebook‘un yine başı dertte. Hack odaklı forumundaki bir kullanıcı, yüz milyonlarca Facebook kullanıcısının telefon numaralarını ve kişisel verilerini ücretsiz olarak yayınladı. Tüm Facebook bilgileriniz internete sızmış durumda. Hem de bu olay dünya genelini kapsıyor.

Ücretsiz olarak yayınlanan veriler, ABD’deki kullanıcılar hakkında 32 milyondan fazla, Birleşik Krallık’taki 11 milyon kullanıcı ve Hindistan’daki 6 milyon kullanıcı dahil olmak üzere 106 ülkeden 533 milyondan fazla Facebook kullanıcısının kişisel bilgilerini içeriyor. Bu ülkeler arasında Türkiye‘nin de olduğu düşünülüyor.

Sızan Facebook verileri arasında neler yer alıyor?

Ücretsiz olarak sunulan verilerde; telefon numaraları, Facebook kimlikleri, tam adlar, yerler, doğum tarihi, biyografiler ve e-posta adresleri yer alıyor.

Uzmanlar, sızdırılan verilerin bir örneğini inceledi ve bilinen Facebook kullanıcılarının telefon numaralarını veri setinde listelenen kimliklerle eşleştirerek birkaç kaydı doğruladı.

Bir kullanıcının telefon numarasını kısmen ortaya çıkarmak için kullanılabilen Facebook’un şifre sıfırlama özelliğindeki veri setinden e-posta adreslerini test ederek de kayıtları da doğrulandı.

Bir Facebook sözcüsü Insider‘a verdiği demeçte; şirketin 2019’da yamaladığı bir güvenlik açığı nedeniyle verilerin sızdığını söyledi. Siber suç istihbarat firması Hudson Rock’ın CTO’su Alon Gal’e göre, sızan veriler birkaç yaşında iken, insanların kişisel bilgilerini kullanarak kişisel bilgilerini kullanan siber suçlulara değerli bilgiler sağlayabilir.

Alon Gal, Insider’a verdiği demeçte; “Facebook kullanıcılarının telefon numaraları gibi özel bilgileri içeren bu büyüklükteki bir veritabanı, hackerların sosyal mühendislik saldırıları veya hackleme girişimleri gerçekleştirmek için yeterli.” ifadesini kullandı.

Facebook cephesinden şimdilik konuyla ilgili yüreklere su serpen bir açıklama gelmedi. Ancak 533 milyon kullanıcının verisinin internete ücretsiz olarak sızması büyük bir güvenlik sorununu işaret ediyor. Güvenliğiniz için Facebook şifrenizi değiştirmenizi ve iki aşamalı doğrulamayı açmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer güvenlik endişeniz varsa hesabınızı kalıcı olarak da kapatabilirsiniz.

Kaynak : https://www.teknolojioku.com/sosyal-medya/skandal-facebook-verileri-internete-dustu-hem-de-ucretsiz-olarak-60696bd2b185363dc62af898
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli